Choinki z internetu na Jarmarku Świątecznym

2014-12-13 10:06:53 (ost. akt: 2014-12-15 13:09:15)
Inne Olsztyn, Starówka 13 grudnia 2014
Choinki z internetu  na Jarmarku Świątecznym

Rozmowa z Maciejem Bułkowskim, dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

— Podczas Jarmarku Świątecznego na olsztyńskiej starówce w sobotę, 13 grudnia, mieszkańcy będą mogli otrzymać internetowe choinki. Na czym polega ich oryginalność?
— Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od innych świątecznych drzewek. Jednak każda będzie miała specjalne oznakowanie z adresem internetowym strony www.chceinternet.

— Dziś prawie każdy chce mieć dostęp do internetu. W jaki sposób ta strona może nas zbliżyć do sieci?
— Strona ta łączy osoby szukające dostępu do internetu z dostawcami tej usługi, czyli przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi. Na tej stronie znajduje się interaktywna mapa. Każdy, kto nie ma internetu w swoim miejscu zamieszkania, może to zaznaczyć. Dostawca będzie wiedział, że w danej lokalizacji ktoś czeka na internet. Każdy, kto oznaczy się na stronie chceinternet.pl, będzie mógł zgłosić zapotrzebowanie na superszybki internet w swojej okolicy.

— Ale ta usługa dotyczy osób, które nie mają internetu, więc jak mogą logować się?
— Mieszkańcy, którzy nie mają internetu, mogą bezpłatnie korzystać z sieci w lokalnych bibliotekach, świetlicach gminnych, szpitalach, w tzw. punktach publicznego dostępu do internetu. Te punkty działają od ubiegłego roku w ramach projektu realizowanego przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

— W regionie trwa budowa sieci szerokopasmowej i z tego powodu powstała strona chceinternet. Kiedy korzyści przyniesie sieć mieszkańcom?
— Obecnie około 500 miejscowości na Warmii i Mazurach nie ma internetu lub ma, ale wolno działający. Dzięki powstaniu szerokopasmowej sieci, internet będzie dostępny, szybki, a białe plamy znikną.

— Już za rok mieszkańcy z „białych miejsc ” połączą się przez internet z rodzinami np. z zagranicą?
— Tak, będzie to możliwe. Wyślą kartki przez maila, zobaczą się na Skypie. Wcześniej powinni jednak zaznaczyć swoją obecność na stronie chceinternet, by dostawca wiedział, że chcą mieć sieć szerokopasmową.


W Sto specjalnych choinek będzie rozdawanych w sobotę, 13 grudnia, podczas Jarmarku Świątecznego w Olsztynie na starówce przy ulicy Staromiejskiej od godz. 16.30.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB