Muzeum Kultury Ludowej: wystawy stałe

2015-02-01 13:29:16 (ost. akt: 2015-03-02 10:25:46)
Kultura 3 lutego 2016 - 30 czerwca 2016
Remiza strażacka w skansenie w Węgorzewie

Remiza strażacka w skansenie w Węgorzewie

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie możemy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, odzież, kolekcję unikalnych pisanek i wycinanek. Na uwagę zasługuje kolekcja dawnych mazurskich widokówek czy unikalne kafle z XVI–XIX w.

Z Muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Można tam obejrzeć przykłady tradycyjnego budownictwa mazurskiego: drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewnianą remiza z Ołownika i starą kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) Natknąć się tutaj można także na tajemnicze pruskie baby kamienne...

W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. W pracowni tkackiej powstają niepowtarzalne tkaniny, od prostych szmaciaków i krajek po tkaniny dwuosnowowe i sejpaki, natomiast w pracowni plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych wykonywane są tradycyjne ozdoby wnętrz oraz kopie roślin zielnych, kwiatowych i liści.

W nowoczesnej pracowni garncarskiej wytwarzane są kopie dawnych naczyń, ale też różnego typu pamiątki ceramiczne. Ulepione „pradawne” garnki można też wypalić w rekonstrukcjach tradycyjnych, archaicznych pieców garncarskich, które są ulokowane na obrzeżach skansenu. We wszystkich pracowniach prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, zielone szkoły, kursy zawodowe etc.).

Wystawy stałe: Park Etnograficzny nad Węgorapą:
„Kultura materialna nowych mieszkańców Mazur” (Chałupa – Woźnice 35) (więcej...)
"Rzemiosło wiejskie - narzędzia i wytwory" (Chałupa - Krzyżewo 16) (więcej...)
"Cztery pory roku w izbie chłopskiej" (Chałupa Krzyżewo 10)
"Dar dla Muzeum" (budynek szachulcowy) - wystawa, celem której jest gromadzenie obiektów i pamiątek związanych z życiem codziennym dawnych i obecnych mieszkańców regionu (więcej...)
"Mazury wczoraj" - kolekcja widokówek. Dar Ursuli Fili dla Muzeum (budynek szachulcowy),
"Die Masuren von Gesteren" Eine Gebe von Ursula Fila an das Volkskultur Muzeum.

Muzeum Kultury Ludowej czynne jest dla zwiedzających:
od poniedziałku do piątku

- w godz. 8.00-16.00
soboty i niedziele w sezonie letnim (15.VI-15.IX)
— w godz. 10.00-18.00
w soboty i niedziele poza sezonem (16.IX - 14.IV) zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

Muzeum nie pracuje w następujące dni: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało, w sierpniu poniedziałek po Jarmarku Folkloru, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie.


ADRES
ul. Portowa 1, 11-600 Węgorzewo
DANE KONTAKTOWE
tel/fax:
+48 (87) 427 52 78,
+48 (87) 427 32 42,

www.muzeum-wegorzewo.pl
e-mail: mkl.wegorzewo@wp.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Susan Benson #2951094 | 197.210.*.* 22 lip 2020 01:08

    Witam, czy potrzebujesz wsparcia finansowego? Czy potrzebujesz pożyczki? Jestem Susan Benson z Sunshine Financial Group. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych). Udzielamy zarówno pożyczek długoterminowych, jak i krótkoterminowych, pożyczek zabezpieczonych i niezabezpieczonych po przystępnej stopie procentowej 3% w skali roku. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług, możesz po prostu napisać do nas pocztą: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub wyślij nam wiadomość bezpośrednio na WhatsApp lub Telegram za pośrednictwem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem. W związku z tym, co dzieje się na całym świecie, wiele osób stoi w obliczu przedwczesnych wyzwań finansowych, a niektórym z nich z jakichś powodów tak trudno jest uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych. Pomożemy Ci rozwiązać Twoje problemy finansowe, po prostu napisz do mojej firmy, a my pomożemy Ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz z nami, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest Twoja stabilność finansowa. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) LUB; WhatsApp: +447903159998 Możesz do nas napisać zawsze i wszędzie. 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sergej #2842295 | 185.244.*.* 1 sty 2020 09:19

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz