Gwiazdy w olsztyńskim teatrze — Stuhr, Kot, Bohosiewicz i wielu innych!

2015-02-03 18:46:18 (ost. akt: 2015-02-03 19:12:04)
Kultura 23 marca 2015 - 28 marca 2015
Zdjęcie ze spektaklu "Ich czworo". W głównych rolach Tomasz Kot i Renata Dancewicz

Zdjęcie ze spektaklu "Ich czworo". W głównych rolach Tomasz Kot i Renata Dancewicz

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Pierwszy klient po bilety na XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne przyszedł już przed godz. 9. O godz. 11, gdy otwarto kasy, było już kilkadziesiąt osób. W tym roku podczas spotkań zobaczymy m.in. Tomasza Kota, Agatę Buzek, Eryka Lubosa, Katarzynę Zielińską i Jerzego Stuhra. Teatralny festiwal rozpocznie się 21 marca.

Tegoroczny festiwal został zorganizowany pod hasłem Teatralna Liga Mistrzów, stąd sportowa stylistyka jego prezentacji i promocji. Ale nie zabraknie na nim klasyki, jak „Mefisto” Klausa Manna czy tryptyk Stanisława Wyspiańskiego „Wesele — Wyzwolenie — Akropolis,” które do Olsztyna przywiezie Teatr Stu z Krakowa.

Zobaczymy 10 spektakli, nie licząc „Depresji komika”, którą pokażą podczas gali Rafał Rutkowski i Adam Woronowicz. W gorzkiej komedii Gabrieli Zapolskiej zobaczymy Tomasza Kota, Renatę Dancewicz, Jerzego Stuhra i Sonię Bohosiewicz.

Gwiazd nie zabraknie też w spektaklu „Idiota” teatru Soho z Warszawy. W adaptacji genialnej powieści Fiodora Dostojewskiego zobaczymy m.in. w roli księcia Myszkina Agatę Buzek i Eryka Lubosa jako Rogożyna. Nasz teatr przedstawi podczas spotkań również premierowe widowisko — „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” Oedoena von Horvatha w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. To historia strasznych drobnomieszczan i ich ,,dziecka'', czyli faszyzmu.

Najlepsze role

Podczas gali wieńczącej spotkania (28 marca) zostanie rozstrzygnięty plebiscyt na Teatralną Kreację Roku. W tym roku do nagrody nominowano trzy role z mijającego sezonu. Są to: zakonnik Flote z „Czerwonych nosów”, którą zagrał Grzegorz Gromek, Eddie z „Układu”, w którego wcielił się Maciej Mydlak oraz Inspektor Maneżu z „Klauna” w wykonaniu Marcina Tyrlika.

Na swoich kandydatów będzie można głosować za pomocą kuponów, maili lub sms-ów. W "Gazecie Olsztyńskiej" pierwszy kupon ukaże się w piątek 20 lutego.

MZG

Czas ucieka, kolejka tuż po otwarciu kas była spora! Poniżej pełny program XXIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych!


***

XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne
21-28 marca 2015, Teatr im. Stefana Jaracza
ul. 1 Maja 4, Olsztynie

PROGRAM:

>>> 21 marca (sobota), godz. 19:00, Scena Duża

Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn
"OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO"


Marianna, niewinna i naiwna, zakochuje się z wzajemnością w wyrachowanym karierowiczu Alfredzie... Dramat Horvátha to nie komedia romantyczna z happy endem, ale Alfred przez chwilę ulegnie czystym uczuciom i na moment przestanie liczyć się z utratą dochodów i konsekwencjami. Młodzi podejmą walkę o związek wbrew rozsądkowi, interesom i woli rodziny. Miłość zderzy się też z kryzysem ekonomicznym. W tle rozpisany na wiele postaci portret mieszczaństwa, bunt jednostki i rodzący się faszyzm.


>>> 22 marca (niedziela), godz. 17:00, Scena Kameralna

Teatr Nowy, Kraków
"LUBIEWO"


„Lubiewo” to jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze ostatnich lat. On-Patrycja i On-Lukrecja opowiadają o gejowskiej przeszłości w PRL, gdy w latach swojej świetności „polowały” na heteroseksualnych mężczyzn. Wspominają seksualne przygody w parku, rosyjskich żołnierzy stacjonujących w komunistycznej Polsce, młodość i swój pierwszy „pedalski” raz. Gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia.


>>> 22 marca (niedziela), godz. 19:00, Scena Duża

Teatr Roma, Warszawa
"SOFIA DE MAGICO"


Scenariusz oparty na zderzeniu kabaretowo-rockowych piosenek ekscentrycznej grupy Tiger Lilies z pełnymi absurdalnego i czarnego humoru opowiadaniami Aglaji Veteranyi i fragmentami prozy Rolanda Topora. To historia dziewczyny o słodkim imieniu Sofia de Magico - aktorki i artystki cyrkowej. Bohaterka balansuje w opowieści pomiędzy groteską, perwersją, humorem a nastrojem melancholii. Przepełnione muzyką atrakcyjne, kolorowe widowisko, z zaskakującymi pomysłami scenograficznymi.


>>> 23 marca (poniedziałek), godz. 19:00, Scena Margines

Lubelski Teatr Tańca, Lublin
"STALKING PARADISE"


„Stalking Paradise”, to spektakl pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów Roosna i Flak, w którym tancerze poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. W co wierzymy? Dlaczego wierzymy w to, co robimy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania? Rozmaite elementy wiary poddane są analizie w spektaklu, zarówno poprzez ruch, jak i dźwięk oraz tekst: dogmatyzm, płynność, zmiana, stabilność, adaptacja. Na jakiej podstawie podejmujemy nasze decyzje?


>>> 24 marca (wtorek), godz. 17:00 i godz. 20:00, Scena Duża

Teatr Polonia, Warszawa
"ICH CZWORO"


Mąż i żona, żyjący wprawdzie w jednym domu, ale zupełnie osobno, próbują każde na swój sposób i zgodnie ze swoimi przekonaniami ułożyć swoje życie. On wycofuje się ze świata i żyje pracą, ona szuka pocieszenia w relacji z innym mężczyzną. Ich codzienność ukazana jest ze swoistym, ironicznym humorem, skrytym głównie w rozmowach, jakie ze sobą prowadzą. Niemym świadkiem kryzysu tej rodziny jest Lila, dziecko, które nie mając na nic wpływu, musi odnaleźć się w sporze rodziców.


>>> 25 marca (środa), godz. 17:00, Scena Kameralna

Teatr WarSawy, Warszawa
"TATO NIE WRACA"


Monodram Agnieszki Przepiórskiej oparty na jej osobistych doświadczeniach. Bohaterka to osoba z sukcesami, menadżerka w banku, matka, żona. Pewnego dnia w czasie rutynowego spotkania z klientami w jednym z nich odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca, który zniknął z jej życia, gdy miała 3 lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć, umożliwiając podróż do świata utraconego dzieciństwa. O nieobecnych ojcach zgryźliwie, szyderczo, ironicznie i z miłością.


>>> 25 marca (środa), godz. 19:00, Scena Duża

Teatr Soho, Warszawa
"IDIOTA"


Reżyser zaadaptował słynną rosyjską powieść komponując scenariusz z losów kilku postaci, a do tytułowej roli zaprosił Agatę Buzek. „Tytułowa postać z powieści Dostojewskiego to raczej idea a nie człowiek z krwi i kości. Dlatego tak trudno znaleźć jej ekwiwalent sceniczny. Stąd decyzja obsadowa i rozpisanie postaci Myszkina na aktora i tancerza. Ten ostatni zabieg daje możliwość wejścia w dialog Myszkina z samym sobą. Główny bohater jest lustrem dla pozostałych postaci” – mówi Igor Gorzkowski.


>>> 26 marca 2015 (czwartek), godz. 17:00, Scena Margines

Teatr Polski, Poznań
"SZCZAW FRYTKI"


Kto może sprawić, że w ciągu minuty znienawidzi go jakiś naród? Tylko sędzia.

Akcja sztuki toczy się w szatni sędziowskiej, w której arbiter główny oraz dwaj sędziowie liniowi przygotowują się do meczu. Poza obowiązkami zawodowymi łączą ich prywatne sprawy – niespełnione ambicje, zazdrość, pragnienie sławy, walka o pozycję zawodową i rywalizacja o kobietę. W takim układzie sędziowanie meczu, który dla jednego z nich ma być przepustką do ligi międzynarodowej, może okazać się katastrofą…


>>> 26 marca (czwartek), godz. 19:00, Scena Duża

Teatr Bagatela, Kraków
"MEFISTO"


Wydana w 1936 powieść pochodzącego ze słynnej literackiej rodziny pisarza powstała jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Mann opowiada o sytuacji artysty w hitlerowskich Niemczech na przykładzie uwikłanego w zależność od władzy prowincjonalnego aktora Hendrika Höfgena. Utwór cechuje ponadczasowość – do dziś stanowi niezwykle przenikliwe studium oportunizmu nie tylko w związkach artystów i ich protektorów. W spektaklu zobaczymy 22 aktorów i fenomenalną scenografię


>>> 27 marca (piątek), godz. 18:00, Scena Duża

Teatr STU, Kraków
"WĘDROWANIE WEDŁUG STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. WESELE. WYZWOLENIE. AKROPOLIS"


Tryptyk „Wędrowanie” to dowód, że dzieła Wyspiańskiego są ponadczasowe i wciąż intrygujące. Czy coś może łączyć weselnych biesiadników z bronowickiej chaty, Konrada poszukującego sensu poezji i antycznych bohaterów spotykających się z aniołami na wawelskim wzgórzu? Sam autor uważał „Wesele”, „Wyzwolenie” i „Akropolis” za trylogię, teraz publiczność ma możliwość zobaczenia na scenie tych utworów połączonych w spójną całość. Co teksty sprzed ponad 100 lat mówią o dzisiejszej Polsce i kulturze?


>>> 28 marca (sobota), godz. 19:00, Scena Duża
Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Teatr Montowania, Warszawa
"DEPRESJA KOMIKA"


Dwóch artystów, dwóch mężczyzn: zawodowy komik i psychoterapeuta zajmujący się depresją – czy można wyobrazić sobie dwa bardziej od siebie odległe zawody? Komik Gustaw zawodowo rozśmiesza, odnosi wielkie sukcesy, jest rozchwytywany i sławny. Pewnego dnia w trakcie show traci przytomność i trafia do terapeuty, który… diagnozuje u niego depresję! Zaskakujące wyznania, zwroty akcji i wyjątkowe historie komika oraz jego terapeuty tworzą zabawny, ciepły i intrygujący obraz naszej codzienności.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB