Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy

2015-03-09 12:48:47 (ost. akt: 2015-03-09 13:00:14)
Kultura Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska 13 marca 2015 19:00
Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy

13 marca 2015r., o godz.19.00 w koncercie symfonicznym wystąpią dyplomanci wydziału dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Jakub Biskup i Maksym Dondalski. Koncert rozpocznie uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego. Orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Jakub Biskup. Od 2010 r. jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygentury prof. Piotra Sułkowskiego. Od roku 2011 – stypendysta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Następnie pod batutą Jakuba Biskupa orkiestra wykona II Koncert na dwoje skrzypiec h-moll op. 88. Solistami będą bracia Natan i Maksym Dondalscy.

Natan solistyczną działalność koncertową łączy z pracą na stanowisku I koncertmistrza Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Maksym to absolwent wydziału instrumentalnego AM w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem), który obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Piotra Sułkowskiego. Stąd trzecia pozycja koncertu symfonicznego Suita „Sen nocy letniej” op. 61 Felixa Mendelssohna - Bartholdy’ego zostanie wykonana przez orkiestrę symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją Maksyma Dondalskiego.

Zapraszamy Państwa na koncert z udziałem młodych adeptów sztuki dyrygenckiej mając nadzieję, że zobaczycie Państwo w niedalekiej przyszłości Ich nazwiska na wielu afiszach koncertowych. I wtedy będziemy mogli powiedzieć „w 2015 roku dyrygowali w Olsztynie”.

Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, bilet na kartę melomana 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii pn.-pt. w godz.10-18 oraz przed koncertem.

Kasa biletowa tel. 89 527 51 75 wew.135 lub bilety@filharmonia.olsztyn.pl

13 marca/piątek/ 2015r., godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Dyplomanci Wydziału Dyrygentury AM w Bydgoszczy
Jakub Biskup - dyrygent
Maksym Dondalski - dyrygent, skrzypce

Natan Dondalski
- skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Gioacchino Rossini - uwertura do opery Włoszka w Algierze
Louis Spohr - II Koncert na dwoje skrzypiec h-moll op. 88
Allegro
Andantino
Allegretto
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Suita „Sen nocy letniej” op. 61
Uwertura
Scherzo
Nokturn
Marsz weselny


Maksym Dondalski dyrygent, skrzypce
Brat Natana. Urodził się w 1989 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął, podobnie jak Natan, pod kierunkiem ojca. W siódmym roku życia podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej i skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka.

W latach 2008-2013 studiował na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego i ukończył studia z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Piotra Sułkowskiego.

Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych: w wieku 9 lat otrzymał I nagrodę na Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym (Poznań 1998), w 2000 r. wziął udział w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, otrzymując I wyróżnienie; w tym samym roku wystąpił również na Zamku Królewskim w Warszawie. Do jego największych osiągnięć należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.P. Telemanna w Poznaniu (2004), I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2004), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu (2004). Dwukrotnie wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych skrzypków im K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2003, 2004).

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2002 r. wziął udział jako solista w międzynarodowych spotkaniach Bydgoskie Impresje Muzyczne, odbywających się pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Ministerstwa Kultury. W lipcu 2003 r. uczestniczył w kursie „Salony u mistrza – w stronę Artura Rubinsteina” pod kierunkiem Konstantego Andrzeja Kulki w Bydgoszczy, a w sierpniu 2004 r. brał udział w kursie mistrzowskim w Krzyżowej pod kierunkiem prof. A. Kosteckiego.

Na koncie ma liczne występy solistyczne – występował m.in. z Warmińsko-Mazurską 14 program marzec Orkiestrą Symfoniczną, z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Koszalińskiej, Opolskiej, Gorzowskiej, z orkiestrą Sinfonia Baltica w Słupsku – wykonując m.in. I Koncert skrzypcowy op. 6 Paganiniego, Koncert skrzypcowy Czajkowskiego, I Koncert skrzypcowy fis-moll Wieniawskiego, Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę Giovanniego Bottesiniego.

Koncertował we Francji (Chateauroux, 2004) oraz w Rosji (Kaliningrad, 2004, 2005); wystąpił z recitalem skrzypcowym w Berlinie (2007), a w 2008 r. na Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Od stycznia 2013 r. jest liderem I skrzypiec – koncertmistrzem w Filharmonii Gorzowskiej.

Jakub Biskup - dyrygent
Urodził się w 1990 r. w Krakowie. Ukończył O.S.M. I st. im. Paderewskiego w Krakowie w klasie klarnetu S. Orczyka oraz P.O.S.M. II st. im. Fryderyka Chopina w klasie klarnetu R. Osiaka. Od 2010 r. jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygentury prof. Piotra Sułkowskiego. Od roku 2011 – stypendysta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Uczestniczył w projektach: Orkiestry Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (m.in. realizacja opery Wesele Figara Mozarta), Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (m.in. projekt „Film muzyką pisany”, a także koncerty karnawałowe i kompozytorskie), jak również w projektach orkiestry apella Cracoviensis (m.in. realizacja Wielkiej Mszy h-moll J.S. Bacha).

Natan Dondalski skrzypce
Urodził się w 1980 r. w Olsztynie, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem ojca, Jana Dondalskiego, kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. Chopina w Olsztynie w klasie skrzypiec Antoniego Hoffmana, a następnie u Mirosława Ławrynowicza w Państwowym Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.W 2004 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza, jako jeden z ostatnich absolwentów tego pedagoga. Doskonalił swoje umiejętności u tak wybitnych skrzypków jak Grigorij Żyslin w Würzburgu i Rosa Fain w Düsseldorfie.

Uczestniczył w mistrzowskich kursach skrzypcowych u takich sław jak Wanda Wiłkomirska, Marina Jaszwili, Wolfgang Marschner, Pierre Amoyal. Był wielokrotnym stypendystą Fundacji Kultury Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Gdańsku (1994), w Pradze (1994), w Weimarze (im. Spohra, 1995), we Freiburgu (im. Spohra, 1997) i w Warszawie (1997).

Występował we Francji, w Niemczech, Rosji, Holandii, Czechach, Mołdawii, na Słowacji, w Bułgarii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, w Anglii oraz w Japonii. Stale współpracuje z większością polskich filharmonii. Koncertował również z takimi orkiestrami symfonicznymi jak Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Vratislavia, Słowacka Sinfonietta, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Orchestra Nationala a Republicii Moldova, Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Weimarze, Orkiestra Filharmonii we Freiburgu, SWR Rundfunkorchesters Kaiserslautern, Klassische Philharmonie Bonn. Grał pod batutą takich dyrygentów jak Andrzej Straszyński, Tomasz Bugaj, Simca Heled, Makoto Suehiro, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda, Wolfgang Marschner, Peter Falk, Heribert Beissel, Ovidiu Balan, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Leoš Svárovský i Antoni Wit.

Brał udział w wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in. w Tarnowie, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, im. Hubermana w Częstochowie, w Helsinkach, w Kuhmo, Sztokholmie, Upsali, w Kalmarze, Paryżu, Kiszyniowie, Pradze, Berlinie, Sapporo i w Tokio.
Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych takich jak: Cristal Saal w Obihiro, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Sofii, White Hall w Helsinkach, Meistersinger Halle w Norymberdze, Kolner Philharmonik, Musikhalle w Hamburgu, Liederhalle w Stuttgarcie, Konserthuset w Oslo, Beethovenhalle w Bonn oraz Schauspielhaus w Berlinie.

Jest zdobywcą nagrody Złotej Dziesiątki „Gazety Olsztyńskiej”, Atutu Warmii i Mazur oraz Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla radia i TV polskiej, czeskiej, mołdawskiej, niemieckiej, francuskiej i fińskiej.
Działalność koncertową łączy z pracą na stanowisku I koncertmistrza Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB