— Chcemy skupić uwagę na miejscu polonisty i polonistyki, jako dyscypliny stanowiącej zwornik wiedzy o języku, literaturze i kulturze polskiej, na współczesnym rynku pracy i ogólnie w społeczeństwie — wyjaśnia Katarzyna Masiewicz, kierownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
W centrum humanistyki stoi wiedza o literaturze, języku i kulturze, zwana popularnie polonistyką. Na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim polonistyka istnieje od ponad 45 lat. Przez ten czas wykształciła setki absolwentów, a także udoskonaliła swoje struktury, wzmocniła jednostki badawcze skupione na pracy nad szczegółowymi tematami z zakresu literatury i języka.
Blisko połowa wykładowców to pracownicy samodzielni, posiadający tytuł doktora habilitowanego. Uniwersyteccy poloniści zdobywają granty naukowe, wydają książki i czasopisma, publikują w ogólnopolskich periodykach.
Olsztyńska polonistyka przez kilka dekad kształciła przede wszystkim nauczycieli, gotowych do pracy w szkołach różnego szczebla. Od wielu lat jednak kierunek ten kończą absolwenci przygotowani do pracy w wielu zawodach wymagających wiedzy polonistycznej. Zdobyta na studiach polonistycznych wiedza, umiejętności i kompetencje świetnie przygotowują do podjęcia pracy w wielu zawodach.
Choć najczęściej filologowie kierują swoje podania do różnego rodzaju placówek oświatowych, to jednak pracę znajdują we wszelakich instytucjach kulturalnych (domach, klubach i ośrodkach kultury), urzędach i instytucjach wymagających sprawnego posługiwania się słowem w mowie i piśmie. Ważnym miejscem pracy kompetentnych polonistów są także media lokalne: telewizja, radio i prasa.
Zapraszamy do dyskusji wszystkich, którzy interesują się słowem, tekstem i kulturą.
50 twarzy polonisty(ki)
19 marca (czwartek), godz. 17:00
Planeta 11, al. Piłsudskiego 38, Olsztyn
W programie:
>>> Krótka historia polonistyki w Olsztynie
>>> Wartość czytania — wykład prof. zw. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego
>>> Czy warto studiować polonistykę? — dyskusja
Materiały organizatora
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez