Ogólnopolski Konkurs organowy w Olsztynie

2015-03-19 10:28:50 (ost. akt: 2015-03-19 10:33:11)
Kultura Olsztyn, Państwowa Szkoła Muzyczna, ul. Kościuszki... 20 marca 2015 - 22 marca 2015
Ogólnopolski Konkurs organowy w Olsztynie

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Ogólnopolski Konkurs Organowy to trzydniowa impreza przeznaczona dla uczniów klas organów szkół muzycznych I i II stopnia. Odbywa się co dwa lata w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej.

Jest to już VII edycja konkursu. Uczniowie grają utwory kompozytorów różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Johanna Sebastiana Bacha oraz wcześniejszych, a także utwory romantyczne i współczesne. Wśród nich są także polscy kompozytorzy. W tym roku, dla uczczenia 10. rocznicy śmierci wybitnego polskiego organisty i kompozytora — Mariana Sawy uczniowie na konkursie będą również grali jego preludia organowe. Konkurs odbywa się na dwóch instrumentach. Młodsi grają na mniejszym mechanicznym instrumencie w sali kameralnej, a uczniowie z grupy najwyższej, również na organach w sali koncertowej.
W skład jury wchodzą nauczyciele organów szkół muzycznych, których uczniowie zajęli najwyższe miejsca w poprzednich edycjach. Dzięki temu każdy konkurs jest inny i niepowtarzalny. W tym roku przewodniczącym jury będzie znakomity, często koncertujący organista prof. dr hab. Andrzej Białko z Krakowa. Pozostali jurorzy to również wspaniali pedagodzy — Elżbieta Włosek-Żurawiecka z Raciborza oraz Michał Olszewski z Łodzi.

Warto posłuchać młodych wykonawców i przyjść na przesłuchania konkursowe. Ci młodzi artyści są szczerymi pasjonatami muzyki organowej, grają z wielką przyjemnością i zapałem. Wiele czasu spędzają przy instrumentach, aby dojść do formy i móc wziąć udział w konkursie.

Program tegorocznego VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego:
* piątek, (20 marca), godz. 12, sala kameralna /355/ PSM w Olsztynie — przesłuchania grup I i II;
* sobota (21 marca), od godz. 10:00, sala kameralna — konkurs grupy III;
* niedziela (22 marca), od godz. 09:00, sala koncertowa — cd. konkursu grupy III.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB