„Zdmuchnąć kurz” w bibliotece

2015-05-04 13:18:44 (ost. akt: 2015-05-04 13:22:38)
Kultura Olsztyn, Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto... 8 maja 2015 - 31 maja 2015
„Zdmuchnąć kurz” w bibliotece

Autor zdjęcia: mat. organizatora

8 maja o godz. 10.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Zdmuchnąć kurz”.

Wystawa „Zdmuchnąć kurz” prezentuje realizacje konserwatorsko-restauratorskie cennych zbiorów przeprowadzonych w Pracowni Konserwacji Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, w latach 2013-2015 przez Katarzynę Kresymon, specjalistkę w zakresie konserwacji skóry i papieru.

Ekspozycja prezentuje w formie fotografii wyniki mrówczej pracy konserwatorki, dzięki której ciekawe zbiory WBP odzyskały swój blask i zachowały swoje ulotne piękno. Wśród obiektów poddanych zabiegom „leczniczym” znalazły się między innymi dawne czasopisma, nuty, plany Olsztyna z przełomu XIX i XX wieku oraz starodruki i książki z XIX w.

Eksponaty poddano m.in. kąpielom, czyszczeniu mechanicznemu, prasowaniu, uzupełniono ubytki, naprawiono przetarcia, usunięto przebarwienia. Największą i najbardziej pracochłonną do tej pory realizacją była konserwacja starodruku Constitutiones Synodales Dioecesis Varmiensis z 1612 r., podczas której dokonano bardzo ciekawego odkrycia historycznego.

Celem prac konserwatorsko-restauratorskich jest poprawa właściwości fizycznych i estetycznych obiektów, zachowanie wartości użytkowych przy ograniczonej interwencji konserwatorskiej w elementy dobrze zachowane oraz prawidłowe przygotowanie do przechowywania i ekspozycji. Kolejnym etapem w procesie ochrony cennych obiektów bibliotecznych po procesie konserwacji jest digitalizacja zbiorów. Od lutego 2015 r. w Pracowni Regionalnej i Informatorium trwają prace nad cyfryzacją zbiorów WBP w Olsztynie. W tym celu powołana została Warmińsko-Mazurska Biblioteka Cyfrowa, w której już dziś obejrzeć można niezwykłe kolekcje fotografii, stare druki, unikatowe czasopisma i rzadkie dokumenty życia społecznego dotyczące Olsztyna oraz całego regionu Warmii i Mazur. W najbliższym czasie kolekcje będą rozbudowywane o kolejne wartościowe obiekty.

8 maja /piątek/ 2015 r., godz. 10.00
wernisaż wystawy „Zdmuchnąć kurz” prezentującej prace konserwatorskie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie
oraz premiera Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej
Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB