Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, ważne wydarzenie rozstrzygającej kampanii wiosennej, została stoczona 10 czerwca 1807 r. a jej ostatnie akordy przedłużyły się do następnego dnia. Była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 - 1807).
Po zmroku Francuzi wykonali jeszcze jeden nieudany atak, po którym Rosjanie i Prusacy odrzucili wroga na pozycje wyjściowe. Podczas bitwy zachowywali przewagę liczby (ponad 80 tys. przeciw 55 tys. aktywnych w boju Francuzów), pozycji i siły ognia, toteż ich straty okazały się mniejsze (wojska napoleońskie: 1398 zabitych, 10 059 rannych i 864 jeńców; koalicja: 3 tys. zabitych i 6 tys. rannych). Nadejście w ciągu nocy i nazajutrz kolejnych korpusów Wielkiej Armii i groźba obejścia pozycji skłoniły Bennigsena do zarządzenia odwrotu nocą na 12 czerwca. Dwa dni później Bennigsen przegrał rozstrzygającą bitwę pod Frydlandem.
Bitwa lidzbarska stała się powodem do chwały obu armii i wybranych oddziałów, stawiano pomniki jej bohaterom (m.in. umieszczono nazwę Heilsberg na paryskim Łuku Triumfalnym), powstawały utwory literackie (np. wiersz "Wspomnienie 1807 roku" Konstantina Batiuszkowa) i malarskie (obrazy Antona Hoffmanna, Wojciecha Kossaka i in.). Do dziś tradycja niemiecka i rosyjska spierają się o to, kto zdobył orła 55. pułku liniowego: pruscy Czarni Huzarzy czy rosyjscy Muszkieterowie Parnawscy. W bitwie uczestniczył sam Napoleon oraz kwiat marszałków i generałów obu armii. Po niezwykle interesujące szczegóły wciąż różnie opisywanej i interpretowanej bitwy pod Heilsbergiem odsyłamy czytelników do wydanych w ostatnich latach pozycji: Janusz Jasiński i Sławomir Skowronek "Wschodniopruskie kampanie Napoleona", Sławomir Skowronek "Guttstadt i Heilsberg. Działania wojenne w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4 - 12 czerwca 1807" oraz J. Arnold i R.R. Reinertsen "Triumf Napoleona. Kampania frydlandzka 1807 roku".
Dwusetna rocznica wydarzeń 1807 roku stała się impulsem do narodzin napoleońskiej rekonstrukcji historycznej w Lidzbarku Warmińskim i okolicach. Jednym z ciekawszych akcentów związanych z bitwą było odnalezienie na polach Bobrownika w 2013 r. zwłok francuskiego żołnierza 14. pułku dragonów. Po badaniach archeologicznych został on uroczyście pochowany na cmentarzu w Ignalinie podczas obchodów 207 rocznicy bitwy.
Sławomir Skowronek
OBCHODY BITWY W 2015 ROKU
10.00 - Przegląd Teatralnych Inscenizacji Historycznych / Lidzbarski Dom Kultury
10.00 – 20:00 - Jarmark Historyczny. Rzemieślnicze Tradycje XIX-wiecznego Lidzbarka. Wioska Ginących Zawodów - warsztaty i prezentacja / Wysoka Brama
10.00 – Zawody Strzeleckie Rekonstruktorów z broni czarnoprochowej, możliwość strzelenia z XIX wiecznej broni / Strzelnica LOK ul. Olsztyńska
12.00 – 14.00 - "Stara Fotografia" - zrób sobie zdjęcie w XIX wieku! / deptak Powstańców Warszawy
14.00 – 15.00 – Zwiedzanie XIX-wiecznego obozu wojskowego / ul. Żytnia
15:30 – "Żywa diorama: namiot sztabowy Napoleona" / Plac Wolności
17.00 – Rekonstrukcja na pamiątkę Bitwy pod Heilsbergiem 1807 r. w wykonaniu rekonstruktorów z całej Polski i zza granicy / centrum miasta mostek przy ul. Prostej – Dębowa - Plac Wysoka Brama - Plac Wolności.
18.00 – 22.00 Zabawa na XIX-wieczną nutę/ Wysoka Brama
na scenie:
Kapela Rogóżanie
Lidzbarski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii
Warsztaty tańców tradycyjnych i korowodowych z różnych stron Europy
Kapela Jazgodki
Teatr Ruchu i Ognia Fuego
- Naszym pragnieniem jest pokazanie Napoleona podczas pracy sztabowej w namiocie polowym, w określonej sytuacji militarnej, kiedy dochodzi on do podjęcia ważnych decyzji, od których zależy los całej kampanii – opowiada Piotr Zawada, który wcieli się w postać Napoleona.
Zachęcamy 6 czerwca dzieci, młodzież i dorosłych do przebierania się w stroje historyczne!
Przebranym zapewniamy upominki!!!
Wstęp wolny na wszystkie imprezy!
Lidzbarski Dom Kultury
Urząd Miejski Lidzbark Warmiński
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej
Wileński Pułk Muszkieterski
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie
Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij[/ur]Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając "
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
pokój #1745277 | 178.16.*.* 31 maj 2015 21:32
Wojna- żołnierze mordowali ,zabijali, gwałcili ,rabowali w imię czego ? Imperialistycznych ambicji cesarzy , imperatorów ? I to jest właśnie naśladowane w naszych czasach ! To jest nauka historii ,że był tu Napoleon , jak ładować muszkiet czy działo ?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) !
odpowiedz na ten komentarz
Mariola #1742605 | 94.173.*.* 27 maj 2015 20:31
Pytanie calkiem serio: Jakie jest najlepsze polskie piwo? Czym mozemy sie pochwalic? Prosze o odpowiedz piwosza :)
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (2)