Pierwszy zlot zabytkowych aut w Olsztynku [FILM]

2015-06-28 14:30:00 (ost. akt: 2015-06-28 22:17:27)
Pierwszy zlot zabytkowych aut w Olsztynku [FILM]

Pierwszy zlot zabytkowych aut w Olsztynku

Autor zdjęcia: OlsztyńskaTV

Pod znakiem wydarzeń o znaczeniu historycznym, rozrywki i sportu przebiegają tegoroczne Dni Olsztynka. Jak co roku najwięcej widzów zgromadziła piątkowa parada ulicami miasta. W sobotę gratką dla miłośników motoryzacji był zlot zabytkowych aut. W turnieju rycerskim starli się niemal prawdziwi rycerze. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji - gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Cezary Pazura.

Fani leciwych samochodów mieli okazję okazję obejrzeć piękne klasyki z Warmii i Mazur podczas pierwszego zlotu zabytkowych samochodów w Olsztynku. Prezentacji wyjątkowych aut towarzyszył Nocny Rajd Świętojański.

Zlot odbył się nad jeziorem Pluszne w ośrodku Perkoz. Samochody prezentowano na rynku w Olsztynku. Rajd rozpoczął się w sobotę (27 czerwca) o godz. 20.30. Poniżej film ze spotkania miłośników klasyków.


Goście Dni Olsztynka 2015, którzy z motoryzacją mają niewiele wspólnego mogli bliżej przyjrzeć się kulturze i tradycjom rycerskim. W sobotnie popołudnie rozegrano Turniej Rycerski o Topór Guntera Honesteina. W walkach indywidualnych i grupowych zmierzyli się niemal prawdziwi rycerze!

Poniżej filmy ze starcia rycerzy i turnieju łuczniczego.Tradycyjnie Dni Olsztynka rozpoczęła kolorowa parada ulicami miasteczka. Na czele szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płośnicy. Za nią przedstawicielka mieszczan w stroju sprzed wieków oraz święty Piotr, patron Olsztynka od tego roku również placu przed ratuszem.

W paradzie wzięli udział rycerze i damy dworu z miejscowego bractwa rycerskiego Konwent Świętego Piotra, a pod ratuszem odbyła się ceremonia przekazania kluczy do miasta, wzorowana na rytuale średniowiecznym.

Pisaliśmy o tym >> Parada uliczna w OlsztynkuPodczas tegorocznych Dni Olsztynka otwarte zostało również Multimedialne Muzeum Stalagu I B Hohenstein i Historii Miasta. Wśród eksponatów znalazł się pamiętnik oficera francuskiego, więźnia hitlerowskiego obozu jenieckiego w Królikowie.

Tworząc muzeum, które usytuowano na poddaszu ratusza, wykorzystano m.in. doświadczenia Działdowa, gdzie istnieje Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Na budowę olsztyneckiego (przy okazji wyremontowano też ratusz), władze pozyskały blisko 3 mln zł środków unijnych. Koszt prac, łącznie z wkładem własnym miasta, zamknął się sumą 4, 5 mln zł.


— Jednym z głównych eksponatów w naszym muzeum jest makieta stalagu — opowiada Bogumił Kuźniewski, olsztynecki historyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka, członek społecznego komitetu ds. budowy muzeum. — Innym, pozyskanym dwa lata temu, jest kopia pamiętnika francuskiego jeńca, który ofiarował jego krewny. Jest o tyle ciekawy, że ów Francuz odnotowywał dzień po dniu to, co działo się w obozie, gdzie znalazło śmierć 55 tysięcy jeńców, pochowanych w Sudwie. Są tam również fotografie, które więzień z narażeniem życia, w tajemnicy wykonywał.

Część fotografii i eksponatów wraz z opisami zostanie zaprezentowana w tzw. infokioskach, interaktywnych punktach informacyjnych, wyposażonych m. in. w zintegrowane z ekranem komputery i inne urządzenia. Będzie tu również sala projekcyjna.

wu-ka


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB