Mistrz trąbki zagra dziś w amfiteatrze! Co jeszcze będzie się działo?

2015-07-12 14:08:33 (ost. akt: 2015-07-12 14:29:06)
Muzyka Olsztyn, Amfiteatr im. Czesława Niemena 12 lipca 2015
Mistrz trąbki zagra dziś w amfiteatrze! Co jeszcze będzie się działo?

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wielka gratka dla wszystkich fanów jazzu i nie tylko. W niedzielę (12.07) w olsztyńskim amfiteatrze wystąpi Tomasz Stańko, jeden z najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, trębacz i kompozytor. Początek koncertu o godz. 20. Jeśli jeszcze nie wiesz, co dzieje się podczas OLA 2015, sprawdź program!

Od początku lat 60. Tomasz Stańko należy do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, wywarł znaczący wpływ na jej rozwój i dokonania. Koncertował wówczas z grupą Krzysztofa Komedy, ale i z własnym kwartetem.Na Jazz Jamboree '68 zaprezentował się już jako Tomasz Stańko Quintet, szybko zdobywał uznanie i sławę. Najpierw w Polsce, a po debiucie na scenie międzynarodowej – występie na berlińskim festiwalu Berliner Jazztage ’70 – był rozpoznawany także w Niemczech i reszcie Europy.

W latach 70. największe znaczenie dla kariery Stańki miała współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą. Wspólnie utworzyli szereg różnych formacji i koncertowali w Europie. W jazzowych balladach bazą były surowe, szorstkie dźwięki trąbki Stańki.

W latach 90. Stańko współpracował intensywnie z firmą ECM. Realizował również nagrania dla potrzeb filmu i teatru. W XXI wiek wkroczył już jako jedna z flagowych osobowości ECM. Nie ograniczyło to jednak jego skłonności do poszukiwań, nowych formacji i brzmień.

Nagrał około czterdziestu albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów. Koncertował niemal na całym świecie. Jest pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej (2003) i wielu innych międzynarodowych prestiżowych nagród.

Tomasz Stańko zagra w olsztyńskim Amfiteatrze im. Czesława Niemena już dziś (12.07) o godzinie 20.00! Bilety w cenie 20 zł dostępne na stronie www.bilety.mok.olsztyn.pl, w Informacji Kulturalnej MOK przy ul. Dąbrowszczaków 3 oraz w Galerii Rynek MOK przy ul. Stare Miasto 24/25.

Olsztyńskie Lato Artystyczne 2015. Na scenie Brodka, Afromental, Coma i Edyta Bartosiewicz! OLA zaczęło się w czerwcu i tradycyjnie potrwa do września.

Nie wiesz, na co się wybrać?

Tutaj możesz sprawdzić pełen program OLA: >>> Koncerty, kabarety, festiwale...


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB