Obóz w Grunwaldzie tuż przed wielką bitwą [FILM]

2015-07-17 07:00:00 (ost. akt: 2015-07-16 18:39:41)
Czy dziś łatwo być rycerzem spod Grunwaldu — walczyć, ale też bronić i pomagać słabszym?

Czy dziś łatwo być rycerzem spod Grunwaldu — walczyć, ale też bronić i pomagać słabszym?

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W sobotę (18.07) pod Grunwaldem znowu zetrze się kwiat europejskiego rycerstwa. W osiemnastej już inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej potykać się będzie około tysiąca dwustu rycerzy, w tym ponad czterdziestu konnych. Choć bitwa jest dopiero w sobotę o godzinie 15, to na Polach Grunwaldzkich od kilku dni tłok. Stoją namioty, powiewają chorągwie, są rycerze w lśniących zbrojach, piękne białogłowy w długich sukniach. Słychać szczęk mieczów ścieranych na turniejach. A przy obozowisku stoją już stragany ze średniowiecznymi wyrobami. Kupić tu można wszystko, byle grosza starczyło w sakiewce.

Gdzie szukać przyczyn, że co roku tysiące rekonstruktorów rzuca wszystko i zamiast na tydzień nad ciepłe morza ciągnie pod Grunwald. Czy idzie tu o samą bitwę, okładanie się przez godzinę mieczami w spiekocie, czy może o coś więcej. Sami mówią, że odtwórstwo historyczne to coś znacznie więcej niż bieganie z mieczem.

Czy dziś łatwo być rycerzem — walczyć, ale też bronić i pomagać słabszym? Szczegóły z obozowego życia tuż przed wielką bitwą w piątkowym wydaniu drukowanym "Gazety Olsztyńskiej". Wersja dostępna jest również online na stronie >>> KupGazete.pl.

amW tym roku pod Grunwaldem będzie można zobaczyć w akcji nie tylko rycerskie konie bojowe, ale też pancerne wozy i rosomaki.

W bitwie weźmie udział ponad 60 koni. W obozie zamieszka 4,5 tysiąca osób. Rozpoczęcie wielkiej bitwy w sobotę o godz. 15.

Rycerze, konie, łuki i... rosomaki - mapa i program Dni Grunwaldu 2015!Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Horacy #1777869 | 83.31.*.* 17 lip 2015 18:36

    Językiem oświeconym ów wiadomość spisana ostała...ta sama finezja językowa która u redaktorów GO widoczna była dawnom temu... jeszcze za czasów bójki kierowcy MPK z hołotą przy Pl. Roosevelta którą ów wiadomość zwieńczyły takież słowa: problemy komunikacyjne w... komunikacji! Czyli dno i sto metrów mułu mościpanowie...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jaśniepan #1777525 | 88.156.*.* 17 lip 2015 09:02

    Konie gotowe ? Zakute łby również ? To do boju, lać się po łbach w tumanach kurzu :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz