Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc 25 lipca – 2 sierpnia 2015

2015-07-21 09:00:00 (ost. akt: 2015-07-22 09:46:34)
Muzyka Lidzbark Warmiński 25 lipca 2015 - 2 sierpnia 2015
Energa Varmia Musica – Słowiańska Moc 25 lipca – 2 sierpnia 2015

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Zapraszamy na cykl koncertów na zamku w Lidzbarku Warmińskim!

Istnieje wiele form obcowania ze sztuką. Nie siląc się na specjalną oryginalność, można śmiało stwierdzić, że zarówno dla muzyków, jak i dla melomanów formą kluczową są koncerty, a zwłaszcza koncerty połączone w pewne cykle, czyli festiwale. W myśl łacińskiego festivus miałby to być czas radosny, wesoły i świąteczny, czyli budzący wyłącznie pozytywne konotacje. Tak właśnie jest w Lidzbarku Warmińskim, w którym od 2005 roku na przełomie lipca i sierpnia spotykają się zawodowi muzycy, studenci, muzykolodzy, budowniczowie instrumentów i oczywiście melomani prezentujący rozmaite, często bardzo odmienne poglądy na budzące tyle emocji hasło "muzyka dawna". Te lidzbarskie spotkania wyrosły z głębokiej potrzeby wspólnego przeżywania rzeczy pięknych, wartościowych, ważnych. Warto wspomnieć, iż bazą dla tych spotkań były i są warsztaty muzyczne, w latach 2005-2014 znane jako Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej, a od tego roku jako Varmia Musica Academia. Przyjemność, bezpretensjonalność i satysfakcja towarzyszące dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i tajnikami muzycznej kuchni z młodszymi muzykami oraz publicznością przesądzają o niepowtarzalności tego wydarzenia oraz o jego nietypowym klimacie i charakterze. W czasach wysokiej, stresogennej konkurencyjności oraz wzmożonej ochrony wszelakich danych i informacji festiwal ten jawi się jako tydzień totalnie oderwany od rzeczywistości.

Warmia. Wiele już napisano o zaletach tego szczególnego regionu Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o unikatową koegzystencję urokliwej natury z bogatą historią i sztuką. O świetności takich miejsc jak Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku czy Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie nie świadczy tylko unikatowa architektura, ale i długa lista barwnych i ważnych postaci, które tam przemieszkiwały. Nazwiska takie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki, ale też nie mniej wybitne, jak Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer (żeby wymienić tylko kilku reprezentatów polskiej czołówki intelektualnej XVI-XVIII w.), wystarczą, aby dać się ponieść inspiracji i tworzyć rzeczy ambitne, wpisujące się z chlubne tradycje kulturalnej Warmii.


Tegoroczne hasło festiwalu "Słowiańska moc" ma zwrócić uwagę słuchaczy na dorobek kompozytorów pochodzenia słowiańskiego oraz twórców działających w tym właśnie kręgu kulturowym. Idea ta pozwala stworzyć nieco mniej konwencjonalny program. Brak wielkich, powszechnie znanych i szanowanych nazwisk takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi, nie powinien wadzić publiczności, która będzie miała okazję poznać spuściznę twórców przez nieubłagane prawa rynku spychaną w stopniowe zapomnienie i znaną tylko wąskiemu gronu specjalistów. Wierzę, że ta koncepcja przypadnie słuchaczom oraz samym muzykom do gustu, dla wielu stanowiąc źródło inspiracji oraz powód do dumy lub może pogłębionej refleksji dotyczącej wpływu Słowian na dziedzictwo kultury europejskiej.


Kogo zatem usłyszymy w tym niecodziennym repertuarze? W pierwszej kolejności należy wspomnieć światowej sławy kornecitę Bruce'a Dickeya, który wraz z organistą Marcinem Szelestem wystąpi w kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich. Nietuzinkowym wydarzeniem będzie z pewnością występ Bożeny Korczyńskiej - artystki z Ukrainy, wirtuozki gry na ukraińskej sopiłce. Uwagi nie może ujść recital sopranistki Anny Mikołajczyk, która wraz z grającym na XIX-wiecznym fortepianie Mirosławem Feldgeblem odtworzą atmosferę romantycznego salonu, czy występ węgierskiego tenora Dávida Szigetvári. W koncertach otwierających wydarzenie usłyszymy doskonale znanych - nie tylko warmińskiej publiczności - artystów: skrzypka Zbigniewa Pilcha, wiolonczelistę Jarosława Thiela, klawesynistki Ewę Mrowcę i Martę Niedźwiecką oraz węgierską flecistkę Dorę Ombodi czy fagocistę Tomasza Wesołowskiego. Zwieńczeniem festiwalu będzie msza święta z muzyczną oprawą w wykonaniu uczestników kursu Varmia Musica Academia pod kierunkiem Benjamina Bayla oraz finałowy koncert w wykonaniu solistów i festiwalowej orkiestry barokowej Camerata Ignatiana prowadzonej od skrzypiec przez Zbigniewa Pilcha.

Program

25 lipca ( sobota)
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Koncert Inauguracyjny

· Marek Niewiedział – obój
· Zbigniew Pilch – skrzypce
· Piotr Chrupek – altówka
· Jarosław Thiel – wiolonczela
· Tomasz Wesołowski – fagot
· Marta Niedźwiecka – pozytyw


26 lipca (niedziela)
14:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński
Spotkanie z gościem specjalnym: Andrzejem Pilipiukiem
Stanisław Szukalski – szaleniec i wizjoner

19:30 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Performance ukraiński: sopiłka

· Boshena Korchynska – sopiłka ukraińska
· Mirosław Feldgebel – klawesyn
· Radosław Kamieniarz – skrzypce

28 lipca (wtorek)
18:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński

Salon Romantyczny I
· Anna Mikołajczyk – sopran
· Mirosław Feldgebel – fortepian

Konfrontacje
· Radosław Kamieniarz – skrzypce
· Piotr Chrupek – altówka
· Bartosz Kokosza – wiolonczela
Menuetto
Andante

29 lipca (środa)
17:00 Hotel Krasicki - Lidzbark Warmiński
Podwieczorek Muzyczny

19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

My name is BACH
· Dávid Szigetvári – tenor
· Dora Ómbódi – traverso
· Ewa Mrowca – klawesyn
· Jarosław Thiel – wiolonczela

30 lipca (czwartek)
17:00 Hotel Krasicki, Winiarnia – Lidzbark Warmiński

Podwieczorek Muzyczny


20:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński
Sztuka intawolacji

· Bruce Dickey – kornet
· Marcin Szelest – organy

31 lipca (piątek)
17:00 Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński

Salon Romantyczny II
Utwory XIX-wiecznych kompozytorów polskich, czeskich i rosyjskich
· Uczestnicy klasy wokalnej Varmia Musica Academia
· Mirosław Feldgebel – fortepian


20:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński
I Koncert uczestników Varmia Musica Academia

1 sierpnia (sobota)
17:00 Hotel Krasicki – Lidzbark Warmiński


2 sierpnia (niedziela)
19:00 Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński

Koncert Finałowy

· Soliści Varmia Musica Academia
· Orkiestra Festiwalowa - Camerata Ignatiana
· Zbigniew Pilch – skrzypce/dyrygent


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB