Kopia kroniki Galla Anonima wróciła do Lidzbarka Warmińskiego! Opowieść o tym będzie snuć Izabela Treutle.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Sztuka Kultury!
Spieszymy z radosną wiadomością! Księgozbiór Biblioteki Cafe Hotelu Krasicki**** powiększył się o wspaniałą pozycję - wręcz Białego Kruka wśród ksiąg! Dlaczego u nas? A to już dłuższa historia...
Przez całe wieki funkcjonowały w Polsce trzy kopie „Kroniki”: Rękopis Zamoyskich, Rękopis Sędziwoja i Rękopis Heilsberski. Ten ostatni został najprawdopodobniej sprowadzony do Lidzbarka przez biskupa Marcina Kromera – znakomitego XVI – wiecznego historiografa. To Kromer zanotował w Rękopisie Heilsberskim, że „Gallus Hanc historiam scripts…” („Gall napisał tę historię…” ). Najprawdopodobniej miał na myśli Francuza. Obecnie egzemplarz Heilsberski „Kroniki” znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Dom Wydawniczy Orbis Pictus podjął się bezprecedensowego przedsięwzięcia, mianowicie wydania Kroniki Polskiej Galla Anonima, dla uczczenia 900-lecia powstania nieodnalezionego oryginału....
Wśród limitowanego nakładu 298 numerowanych egzemplarzy, 49 wydano w wersji ekskluzywnej, Jeden z tych 49 egzemplarzy trafił do Biblioteki Cafe na Przedzamczu.
Księga została wydana zgodnie z zasadami stosowanymi w XII wieku, kiedy Gall Anonim pisał swoją kronikę. Egzemplarz posiada okładkę obitą blachą zdobioną trybowaną bordiurą okalającą płaskorzeźbę z materiału imitującego kość słoniową, złocone iluminacje i fragmenty tekstu metodą serigrafii, natomiast wydruku dokonano na luksusowym papierze kredowym. Kronikę można przeglądać (obowiązkowo w białych rękawiczkach!) w obecności obsługi bibliotecznej. Zapraszamy!
Szanowni Państwo, prezentujemy:
Gallus Anonimus
Cronica et gesta ducum sive principium Polonorum
Kronika i czyny książąt czyli władców polskich
Pierwsza polska kronika, nieukończona. W oryginale spisana po łacinie.
Cronica et gesta ducum sive principium Polonorum
Kronika i czyny książąt czyli władców polskich
Pierwsza polska kronika, nieukończona. W oryginale spisana po łacinie.
29 sierpnia, godz. 18:00
Biblioteka Cafe
WSTĘP WOLNY!
Biblioteka Cafe
WSTĘP WOLNY!
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez