Internet szerokopasmowy dla mieszkańców regionu

2015-08-31 00:00:00 (ost. akt: 2015-09-28 08:31:47)
Internet szerokopasmowy dla mieszkańców regionu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Szybki internet, to szybszy rozwój Warmii i Mazur - Dostęp do takiej infrastruktury spowoduje, że Warmia i Mazury stanął się jeszcze bardziej atrakcyjnym regionem gospodarczo-turystycznym - mówi o projekcie sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

- Kiedy planowany jest termin zakończenia projektu?
- Zakończenie projektu planowane jest w połowie września tego roku, następnie rozpocznie się faza eksploatacji, czyli świadczenia usług. Obecnie jest to największy projekt prowadzony przez samorząd województwa. Do tej pory zostało wybudowanych 2292 kilometrów światłowodu, 226 węzłów sieci. W tej chwili trwa proces odbioru wybudowanej sieci oraz dokumentacji formalno-prawnej. Z dużym zadowoleniem zauważamy zainteresowanie operatorów lokalnych Naszą siecią. A na odcinku Orneta-Pieniężno zostały już
uruchomione pierwsze usługi z wykorzystaniem wybudowanej infrastruktury.

- Kto najbardziej skorzysta na wybudowaniu sieci szerokopasmowej?
- Można śmiało powiedzieć, że każdy tj. mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorządy. Dostęp do takiej infrastruktury spowoduje, że Warmia i Mazury stanął się jeszcze bardziej atrakcyjnym regionem gospodarczo-turystycznym. Jednak przed nami jeszcze ogrom pracy do wykonania i dotarcia tam, gdzie są białe plamy, czyli miejsca bez dostępu do internetu. Chciałabym w tymi miejscu podziękować i pogratulować samorządom, które jako pierwsze podjęły uchwały dotyczące zmniejszenia opłaty za zajęcie pasa drogowego i zwolnienia z podatku od nieruchomości, inwestycji związanych z budową tzw. ostatniej mili. Pozwoli to obniżyć bariery inwestycyjne związane z rozwojem internetu w Naszym Regionie.

- Czy sieć szerokopasmowa wpłynie na szybkość internetu u końcowych odbiorców?
- Szybkość internetu jest uzależniona w dużej mierze od wykorzystanej technologii. Sieć wybudowana przy wykorzystaniu światłowodów jest najbardziej niezawodna i najszybsza, ale to operatorzy lokali będą podejmować decyzję jak dostarczą Internet do użytkownika końcowego.

- W jaki sposób można się dowiedzieć, jak oznaczyć się na mapie chceinternet.pl?
- Wystarczy wejść na stronę chceinternet.pl, zalogować się i zaznaczyć na mapie lokalizację, gdzie brakuje internetu. Innym sposobem jest wypełnienie odpowiedniego formularza i przesłanie go do Urzędu Marszałkowskiego.

MP


https://m.wm.pl/2015/09/orig/12-268540.jpg