Mija 15 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, brat księdza pojawi się w Olsztynie 14 grudnia

2015-12-09 10:40:16 (ost. akt: 2015-12-09 10:37:02)
Kultura Olsztyn, Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33 14 grudnia 2015
Mija 15 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, brat księdza pojawi się w Olsztynie 14 grudnia

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W tym roku mija 15 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera, autora „Etyki Solidarności”, duszpasterskiego autorytetu dla wielu pokoleń Polaków, księdza który potrafił dowcipem rozwiązywać poważne spory. Na świat „Jego oczami” podczas spotkania w Starym Ratuszu spojrzą razem z czytelnikami Kazimierz Tischner, brat księdza profesora, Szymon Wróbel i Marek Barański.

W poniedziałek (14.12) o godz. 17:00 gośćmi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie będą: Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Józefa Tischnera i Szymon Wróbel, autor filmu dokumentalnego i książki „Jego oczami”. Na książkę składają się rozmowy z przyjaciółmi ks. profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, a także opis kulis pracy na planie filmowym i najciekawszych przygód, z którymi twórcy spotkali się podczas ponad pokazów filmu w Polsce i za granicą.

Olsztyńskim akcentem w książce „Jego oczami” jest niepublikowany w całości wywiad z ks. profesorem z 1990 roku, przeprowadzony przez dziennikarza „Gazety Olsztyńskiej” — Marka Barańskiego, który również będzie gościem biblioteki podczas spotkania.

„Jego oczami” – spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. prof. Józefa Tischnera, Szymonem Wróblem i Markiem Barańskim

14 grudnia (poniedziałek), godz. 17:00


Czytelnia Czasopism (parter), Stary Ratusz
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Stare Miasto 33


Ze wstępu:

Książka opowiada o księdzu profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście „Tygodnika Powszechnego”, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go osoby, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia.

Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi.

prof. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz

Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB