Trzy Gale trzech polskich tenorów w Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej

2016-02-08 09:56:32 (ost. akt: 2016-02-08 11:22:14)
Kultura Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska 11 lutego 2016 - 13 lutego 2016
Trzy Gale trzech polskich tenorów w Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej

Adam Sobierajski, Dariusz Stachura, Adam Zdunikowski wraz z Orkiestra Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią w dniach 11,12 i 13 lutego 2016 r. w koncertach pt. „Gala trzech polskich tenorów”.

Z estrady popłyną dźwięki m.in.: najsłynniejszych przebojów z repertuaru Jana Kiepury, takich jak: Signorina, Ninon, Brunetki, blondynki…. Artyści wykonają słynne pieśni neapolitańskie (Funiculi, funicula, Torna a Sorrento, Santa Lucia, O sole mio) i inne melodie spod włoskiego nieba. W koncercie znajdzie się również wiązanka utworów latynoamerykańskich tak znanych jak: Celito lindo, Besame mucho, La cucaracha, Siboney, czy Granada.

O solistach koncertów:
Adam Sobierajski – tenor

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2007 solista Opery Krakowskiej, związany również z Gliwickim Teatrem Muzycznym i z Operą Śląską w Bytomiu.

Jest dwukrotnym laureatem Konkursu im. I. Borowickiej w Krakowie (2006, 2008), zdobywcą wyróżnienia oraz czterech nagród, w tym nagrody dla najlepszego tenora w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Didura w Bytomiu (2008) i laureatem I Europejskiego Konkursu Tenorów w Sosnowcu ( 2009).

Współpracuje z Opera Nova w Bydgoszczy, z Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz z Filharmoniami: Krakowską, Śląską, Zabrzańską i Jeleniogórską. Jego repertuar obejmuje partie operowe takie jak Tamino w Czarodziejskim flecie, Don Ottavio w Don Giovannim, Almaviva

w Cyruliku sewilskim, Alfred w Traviacie, Leński w Eugeniuszu Onieginie, Rodolfo w Cyganerii, Nemorino w Napoju miłosnym oraz operetkowe: Adam w Ptaszniku z Tyrolu, Su-Czong w Krainie uśmiechu, Tassilo w Hrabinie Maricy oraz Barinkay w Baronie cygańskim.

Dariusz Stachura – tenor

Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w Nabucco i Traviacie Verdiego, Kawalerze srebrnej róży Straussa, Cosi fan tutte i Don Giovannim Mozarta oraz w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Od tego czasu datuje się także udział artysty w licznych tournées zagranicznych, zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie, m. in. po Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, a także po Chinach, RPA oraz USA.

Bardzo ważną dziedziną aktywności artystycznej Dariusza Stachury jest jego udział w koncertach muzyki oratoryjnej. W salach koncertowych Polski i Europy artysta wraz z zespołem Filharmonii Narodowej wykonywał partie tenorowe w takich dziełach jak Stabat Mater i Mała msza uroczysta Rossiniego, Requiem Verdiego, Msza koronacyjna i Requiem Mozarta, Stabat Mater Dvořáka, Msza uroczysta Wiłkomirskiego czy II Symfonia Mendelssohna.

Ściśle współpracując z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, kreuje pierwszoplanowe role w premierowych i szeregowych przedstawieniach. Oprócz wymienionych wyżej tytułów artysta ma w swoim repertuarze takie opery jak: Straszny dwór Moniuszki, Faust Gounoda, Don Pasquale, Łucja z Lamermooru i Napój miłosny Donizettiego, Madame Butterfly Pucciniego oraz Rigoletto Verdiego.

Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery Cyganerii Pucciniego w Turynie w roku 1996. Jako jedyny obcokrajowiec i pierwszy dubler Luciano Pavarottiego kreował na zmianę z Mistrzem partię Rudolfa w La Boheme.

Brał udział w licznych festiwalach operowych, takich jak m. in. Viva Il Canto w Cieszynie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal w Xanten, w Ludwigsburgu (Niemcy) oraz na Wexford Festival Opera (Irlandia). Jest laureatem VII Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. W latach 2000-2004 przebywał na kontrakcie w Norymberdze. Od 1999 roku koncertuje z programem „Trzech Polskich Tenorów” w Polsce i za granicą (Kanada, USA, Niemcy). Obecnie jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku oraz „Gali Polskich Tenorów” w Ciechocinku. Organizując konkursy wokalne przy festiwalu, promuje młode talenty.

Nagrał następujące płyty CD: Trzech polskich tenorów, Ave Maria, Walewska & Stachura, Straszny dwór (z Operą Narodową), Opera Italiana (w Niemczech, pod batutą G. Schulza) oraz Dariusz Stachura – Belcanto per sempre.

Jest Honorowym Obywatelem Brzezin i Łodzi.

Adam Zdunikowski – tenor

Urodzony w Warszawie, kontakty z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, śpiewając w chórze chłopięcym „Lutnia”. W 1991 roku ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu solowego doc. Romana Węgrzyna.

Laureat konkursów wokalnych (Ady Sari w Nowym Sączu, Stanisława Moniuszki w Warszawie, Belvedere w Wiedniu oraz zwycięzca VI Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. Debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1990 roku. Współpracuje ze wszystkimi teatrami operowymi w Polsce oraz ze Staatsoper w Hamburgu, z Operą Narodową w Sofii i z Narodnim Divadlem w Pradze.

Posiada szeroki repertuar operowy (ponad 40 partii), a także oratoryjny (około 50 tytułów). Występował pod batutami takich znakomitości jak Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Nello Santi, Jiří Bělohlávek, János Kovács, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Noam Sheriff, Krzysztof Penderecki, Lawrence Foster.

Gala trzech polskich tenorów
11 lutego 2016 (czwartek), godz. 19.00,
12 lutego 2016 (piątek), godz.19.00,
13 lutego 2016 (sobota), godz. 18.00

sala koncertowa Filharmonii
Piotr Sułkowski – dyrygent
Adam Sobierajski, Dariusz Stachura, Adam Zdunikowski – tenorzy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB