Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – gościnnie w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2016-02-22 12:47:19 (ost. akt: 2016-02-22 12:51:34)
Kultura Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska 26 lutego 2016
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – gościnnie w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

26 lutego 2016 r. (piątek), o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Orkiestrę poprowadzi Piotr Staniszewski – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej. Artysta współpracuje jako dyrygent z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie.

Orkiestra w Olsztynie zaprezentuje dwie kompozycje Richarda Wagnera – Uwerturę do opery Tannhäuser oraz Preludium i Miłosną śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda. W drugiej części koncertu usłyszymy Uwerturę - fantazję „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Jerzego Semkowa w 2007 roku. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak: John Axelrod, Kai Bumann, Charles Dutoit, José Maria Florêncio, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Rafael Payare, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, George Tchitchinadze, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Maxim Vengerov oraz z solistami, wśród których byli m.in.: Yulianna Avdeeva, Abdel Rahman El Bacha, Alena Baeva, François-René Duchâble, Lukas Geniušas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Alexander Kniazev, Andrei Korobeinikov, Bartosz Koziak, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Jan Stanienda, Agata Szymczewska, Tatiana Szebanowa.

Od początku działalności orkiestra zrealizowała szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych dla Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia S. A., Albany Records, TVP Kultura. Szczególne miejsce w dyskografii zespołu zajmują dwie płyty z repertuarem symfonicznym (Schubert, Czajkowski) zarejestrowane pod batutą Jerzego Semkowa. Współpraca dyrygencka z Krzysztofem Pendereckim zaowocowała wydaniem kompletu jego symfonii w autorskim kształcie interpretacyjnym (2012). Wydawnictwo zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Award (2014).

W dorobku zespołu znajdują się ponadto nagrania z dyrygentami i solistami takimi jak Gabriel Chmura (Richard Strauss, Françaix, Debussy), Tadeusz Wojciechowski (Chopin), Marcin Nałęcz-Niesiołowski (Chopin), Mariusz Patyra (Wieniawski), Ivan Monighetti (Haydn), Agata Szymczewska (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn), George Tchitchinadze i Monika Wolińska (Bacewicz).

Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą: w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, w Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech.

Od kwietnia 2009 roku orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). W listopadzie 2013 roku Honorowym Patronatem Artystycznym objął orkiestrę Krzysztof Penderecki. Od września 2015 roku dyrektorem orkiestry jest Anna Kościelna.

26 lutego 2016 (piątek), godz. 19.00 w sala koncertowa Filharmonii
Polska Orkiestra SINFONIA IUVENTUS – gościnnie w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Piotr Staniszewski – dyrygent

W programie:
Richard Wagner – Uwertura „Tannhäuser”
Richard Wagner – Preludium i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego „Tristan i Izolda”
***

Piotr Czajkowski – Uwertura-fantazja „Romeo i Julia”


Bilety w cenie: normalny - 40 zł, ulgowy - 30 zł do nabycia w kasie pon. -pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.


Koncert dostępny na Kartę Dużej Rodziny w ramach projektu „Warmia i Mazury dla dużej rodziny”


Piotr Staniszewski – dyrygent
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów  skrzypcowych oraz kameralnych. W roku 2003 otrzymał stypendium ministra Kultury i Sztuki. Doskonaląc swoje umiejętności, brał udział w kursach mistrzowskich  prowadzonych przez tak wybitnych muzyków, jak Gabriel Chmura, Juozas Domarkas, Marina Jaszwili, Wiktor Pikajzen, Wolfgang Marschner, Jadwiga Kaliszewska.

Już w trakcie studiów pracował jako dyrygent Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz pełnił funkcję asystenta-dyrygenta, a później dyrygenta Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w  Gdańsku. Założyciel orkiestry kameralnej Rameau Ensemble, z którą odkrywał perły francuskiej muzyki barokowej oraz dokonywał wielu prawykonań kompozytorów gdańskich. Wielokrotnie występował jako solista i dyrygent z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie.
W sezonie artystycznym 2007/2008 pełnił  funkcję dyrektora artystycznego Letniej Sceny Operowej
w Sopocie. Od 2010 roku współpracuje ściśle z Gdańską Operą Kameralną, z którą regularnie bierze udział w Festiwalu Muzycznym na Helu. Obecnie jest doktorantem na  wydziale instrumentalnym w katedrze instrumentów smyczkowych w klasie  prof. Krystyny Jureckiej. Od sezonu artystycznego 2011/2012 współpracuje jako dyrygent oraz dyrygent-asystent z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

Koncertował między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Lucernie, z Chórem Cantus Domus w Berlinie oraz z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Asystował takim dyrygentom, jak Krzysztof Penderecki, Andriy Yurkevych, Stefan Soltesz, Jan Latham Koenig, Friedrich Heider, Patrick Fournillier, Carlo Montanaro, Tadeusz Strugała, Wojciech Michniewski,  Janusz Przybylski. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej asystował przy wielu produkcjach, jak m.in. Jakob Lenz, Madame Butterfly, Wesele Figara, Sprawa Macropulos, Qudsja Zaher, Dama pikowa, Słowik, Zagłada domu Usherów, Manon Lescaut, Rigoletto, Elektra, Moby Dick, Maria Stuart, Nabucco, Wilhelm Tell. 
W sezonie 2012/2013 dyrygował baletem Opowieści Biblijne a od sezonu 2013/2014 prowadzi spektakle opery Madama Butterfly w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w Warszawie. W 2014 roku dyrygował przedstawieniami operowymi reżyserowanymi przez Petera Konvichnego w ramach kursów operowych „Opernwerkstatt” (Szwajcaria) m.in. w Zurychu, w Thun i w Sigriswil. W ramach wymiany Erasmus prowadzi kursy muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej w Turku (Finladia). Od 2013 roku jest wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Łomży, w ramach których prowadzi orkiestrę młodzieżową oraz uczy gry na skrzypcach. W sezonie artystycznym 2014/2015 rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje przedstawieniami Madama Butterfly.

W bieżącym roku artysta poprowadził orkiestrę Sinfonia Iuventus w Filharmonii Narodowej oraz nawiązał współpracę z Orkiestrą Symfoniczną PSM im. Elsnera w Warszawie, w ramach której poprowadził koncert „Nowe obrazki z wystawy” organizowany przez Filharmonię Narodową oraz koncert dyplomantów w Sali Koncertowej Polskiego Radia S1 im. W. Lutosławskiego. 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB