Premiera książki o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej

2016-03-07 09:15:49 (ost. akt: 2016-03-07 09:48:30)
Kultura Olsztyn, Olsztyński Teatr Lalek, ul. Głowackiego 17 7 marca 2016
Premiera książki o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

„Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” — to tytuł książki autorstwa Tadeusza Prusińskiego, poświęconej zmarłemu w lutym 2016 roku Bohdanowi Głuszczakowi — olsztyńskiemu aktorowi i reżyserowi, profesorowi sztuk teatralnych oraz wieloletniemu dyrektorowi Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych. Spotkanie autorskie w poniedziałek o godz. 17.

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Prusińskim, autorem książki „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” odbędzie się w poniedziałek (7 marca) w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Bohdan Głuszczak przez rok (1994-1995) był dyrektorem OTL.

Książka o zmarłym 3 lutego Bohdanie Głuszczaku ukazała się dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” Tadeusza Prusińskiego to przedstawiona w konwencji reportersko-biograficznej historia życia, działalności i twórczości prof. Głuszczaka, reżysera, aktora i scenarzysty, twórcy największych sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej. To również opowieść o ludziach i powstawaniu najgłośniejszych, najbardziej znanych widowisk tego legendarnego amatorskiego teatru głuchych, który wzniósł się na wyżyny profesjonalizmu i artyzmu.

Autor książki, olsztyński dziennikarz i publicysta, nie tylko sięga do wielokulturowych polsko-ukraińsko-rosyjsko-tadżyckich korzeni rodziny Głuszczaka, ale w równie interesujący sposób przedstawia teatr głuchych w teatrze absurdu otaczającej rzeczywistości (losy aktorów, cenzura, brak konta bankowego i inne wprost nieprawdopodobne zdarzenia).

Jak stwierdził prof. Andrzej Staniszewski, jeden z jej recenzentów, wielu dziennikarzy przepytywało w przeszłości Bohdana Głuszczaka, ale żaden z nich nie dokonał takiego wartościowego zapisu biograficznego dotyczącego tego artysty, jak właśnie Tadeusz Prusiński. Zdaniem profesora, ta atrakcyjna biografia, połączona z konsekwentną stylistyką i wartościową polszczyzną, może również stanowić bezcenne źródło informacji dla przyszłych prac naukowych, poświęconych Bohdanowi Głuszczakowi i Pantomimie Olsztyńskiej.

Pantomima Olsztyńska powstała w 1957 roku, dwa lata później pracę z głuchymi aktorami-amatorami rozpoczął Bohdan Głuszczak. Rozstał się z nią na początku lat 90. ubiegłego wieku. Jego następcy zmienili formułę pracy, przyjęli również słyszących. Ostatnie przedstawienie, pożegnalne, dała Pantomima w 2009 roku.

Premiera książki o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej — spotkanie autorskie z Tadeuszem Prusińskim
7 marca (poniedziałek), godz. 17:00
Olsztyński Teatr Lalek, ul. Głowackiego 17

mat. prasowe


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB