Olsztyńskie Spotkania Jednego Aktora Solo. Monodramy przez trzy dni

2016-03-07 12:26:36 (ost. akt: 2016-03-07 12:26:25)
Kultura 11 marca 2016 - 13 marca 2016
Olsztyńskie Spotkania Jednego Aktora Solo. Monodramy przez trzy dni

Autor zdjęcia: MOK Olsztyn

Jedenaście monodramów będzie można obejrzeć podczas IV Olsztyńskich Spotkań Jednego Aktora Solo. Trzydniowy festiwal rozpocznie się w piątek, 11 marca.

Jedenaście monodramów będzie można obejrzeć podczas IV Olsztyńskich Spotkań Jednego Aktora Solo. Trzydniowy festiwal rozpocznie się w piątek, 11 marca.

Wśród bohaterów tegorocznych spotkań będą m.in. Lady Makbet, Lolita, Jan Karski, Zofia — matka Anody oraz Salome. Podczas inauguracji obejrzymy monodram Agnieszki Kołodyńskiej, zatytułowany „Happy New Day”. — To spektakl autorski, w którym wykorzystałam wspomnienia z czasów głębokiego PRL i odniosłam je do współczesności — powiedziała Kołodyńska, aktorka, reżyserka i dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, który, wraz z Olsztyńskim Teatrem Lalek, jest organizatorem festiwalu. — Zastanawiam się, czy dzisiaj jesteśmy w końcu szczęśliwi. Podczas festiwalu wystąpi m.in. Małgorzata Pieńkowska, aktorka znana z serialu „M jak miłość”. Jej monodram to opowieść Zofii, matki Anody czyli Jana Rodowicza, żołnierza AK i powstańca warszawskiego, który zmarł podczas śledztwa w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

Z kolei Sebastian Ryś przedstawi w swym monodramie historię Jana Karskiego. Losy rodziny aktora były blisko związane z emisariuszem Państwa Podziemnego, który poinformował świat o Zagładzie. Metodę pracy aktorskiej Jerzego Grotowskiego zaprezentuje w spektaklu „Sam” Przemysław Wasilkowski. Natomiast Anna Rakowska przeanalizuje w swym monodramie miłość żydowskiej księżniczki Salome do Jana Chrzciciela, któremu na jej rozkaz ścięto głowę.

— Gwiazdą naszego festiwalu będzie na pewno Birute Mar z Litwy — zapowiada Marta Andrzejczyk, koordynatorka projektu Solo. — Mar jest nie tylko aktorką, ale też reżyserką i pisarką. Również śpiewa i tańczy. Uważana jest za jedną z najlepszych artystek teatru jednego aktora w Europie.
Spektakle będą oceniać dwa zespoły jurorskie — dorosły i młodzieżowy. Monodramy będzie można oglądać na czterech scenach — w kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3, w sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena oraz na dwóch scenach Olsztyńskiego Teatru Lalek. Na większość przedstawień wstęp jest wolny.

MZG

Szczegółowy program: >>> www.solo.mok.olsztyn.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB