Będziemy hucznie świętowali renowację zamku

2016-04-21 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-21 14:40:42)
Inne 23 kwietnia 2016
Fot. 01 — W barwnym orszaku, który przejdzie spod Wysokiej Bramy do zamku, gdzie będą czekały kolejne niespodzianki, nie zabraknie takich historycznych postaci

W barwnym orszaku, który przejdzie spod Wysokiej Bramy do zamku, gdzie będą czekały kolejne niespodzianki, nie zabraknie takich historycznych postaci

Autor zdjęcia: Fot. materiały Muzeum Warmińskiego

Pokaz osiemnastowiecznej musztry, tańca dworskiego, walki rycerskiej, mody z XVIII wieku barwny historyczny korowód ulicami Lidzbarka Warmińskiego, to tylko niektóre atrakcje uroczystego zakończenia renowacji naszego zamku. Imprezę zaplanowano na sobotę, 23 kwietnia.

Wielce atrakcyjnie zapowiada się zakończenie ważnego dla naszego powiatu projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap".

Świętowanie rozpocznie się na placu pod Wysoką Bramą (deptak na ul. Powstańców Warszawy) o godz. 12:00 w sobotę, 23 kwietnia.

Organizatorzy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Warmińskie i wykonawca imprezy Lidzbarski Dom Kultury zaplanowali w tym miejscu: pokaz musztry XVIII wiecznej w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, pokaz tańca dworskiego i przemarsz wielkiego historycznego orszaku ulicami miasta do zamku.

Po tych atrakcjach w swoje podwoje zaprasza lidzbarski zamek, czyli Muzeum Warmińskie. Tam od godz. 12.45 do 16.00 odbędą się: pokazy walki rycerskiej, mody z XVIII wieku, XVIII-wiecznego sprzętu medycznego i jeszcze raz pokaz tańca dworskiego. Zaplanowano też koncert zespołu Ugniavijas z Litwy, który wykonuje wczesnośredniowieczne pieśni pruskie i litewskie oraz warsztaty gry na cymbałach wileńskich.

Pojawią się również stoiska, z takimi smakołykami jak wypieki z historycznych przepisów, czy kwasy chlebowe. Będzie browar parowy, stoisko zielarskie i inne wspaniałości.

Chętni będą mogli także bezpłatne zwiedzić zamek z przewodnikiem i obstawą dworu. Zwiedzanie będzie ukierunkowane pod kątem zmian związanych z realizacją projektu.

Impreza jest organizowana pod hasłem Wielcy Goście. W orszaku i na zamku nie zabraknie więc takich postaci jak: Król Zygmunt II August, Napoleon Bonaparte, Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, Marcin Kromer, Stanisław Hozjusz.

Orszak uświetnią też: Grupa Tańca Dworskiego, Zespół Ugniavijas z Litwy, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Wileński Pułk Muszkieterski, Lidzbarska Grupa Rycerska,
Teatr Dworski i Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii.
Wstęp wolny.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jędza #1981018 | 178.43.*.* 23 kwi 2016 22:35

  Przy Wysokiej Bramie było cudowne widowisko. Bardzo żałowałam że z korowodem nie mogłam iść dalej. Uwielbiam takie uroczystości połączone zabawy z obejrzeniem historii. Szkoda tylko że Wysoka Brama coraz bardziej rozpada się. Może przy okazji da się zmusić właściciela do odsprzedania jej by i ten obiekt stał się dumnym zabytkiem dla turystów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. warmiak #1980866 | 46.77.*.* 23 kwi 2016 16:38

  W WEEKEND MAJOWY NA NASZYCH TRMACH ODBĘDĄ SIĘ SUPER WYSTĘPY: HALAMA, PAZURA... BRAK INFORMACJI W TERENIE (plakatów, ulotek itd..) KTO MA PRZYJŚĆ JAK NIKT NIE WIE ??? PRZECIEŻ TRZEBA BĘDZIE ARTYSTOM ZAPŁACIĆ !!! Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW!!! GDZIE MARKETING I ZARZĄD TERM MA OCZY??? W DU.... !!! PRZECIEŻ PARE PLAKATÓW PO POWIECIE ... I SALA PEŁNA!!! A TAK NA HALAMĘ: 0 !!! NA PAZURĘ : STAROSTA I JEGO ŚWITA I NIELICZNI, KTÓRZY BYLI NA TERMACH I PLAKACIK W KĄCIE WIDZIELI!!! ZGROZA !!! MIASTO JAKO UDZIAŁOWIEC POWINNO SIĘ ZAINTERESOWAĆ TRAGIFARSĄ MARKETINGOWĄ TERM !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Lecner #1980010 | 94.254.*.* 21 kwi 2016 22:02

   Lidzbark Warmiński był do XVIII w miastem polskim i perłą Warmii,stąd też nie rozumiem decyzjii powojennych włodarzy miasta aby nie odbudowywać starówki,co się da wyburzyć a teren zabudować ohydnymi blokami.Lidzbark mógł być pięknym miastem ,a tak to takie byle co.Ciekawe ,czy jaszcze żyją ci ,co wydali takie decyzje?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)