Wielce atrakcyjnie zapowiada się zakończenie ważnego dla naszego powiatu projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap".
Świętowanie rozpocznie się na placu pod Wysoką Bramą (deptak na ul. Powstańców Warszawy) o godz. 12:00 w sobotę, 23 kwietnia.
Organizatorzy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Warmińskie i wykonawca imprezy Lidzbarski Dom Kultury zaplanowali w tym miejscu: pokaz musztry XVIII wiecznej w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, pokaz tańca dworskiego i przemarsz wielkiego historycznego orszaku ulicami miasta do zamku.
Po tych atrakcjach w swoje podwoje zaprasza lidzbarski zamek, czyli Muzeum Warmińskie. Tam od godz. 12.45 do 16.00 odbędą się: pokazy walki rycerskiej, mody z XVIII wieku, XVIII-wiecznego sprzętu medycznego i jeszcze raz pokaz tańca dworskiego. Zaplanowano też koncert zespołu Ugniavijas z Litwy, który wykonuje wczesnośredniowieczne pieśni pruskie i litewskie oraz warsztaty gry na cymbałach wileńskich.
Pojawią się również stoiska, z takimi smakołykami jak wypieki z historycznych przepisów, czy kwasy chlebowe. Będzie browar parowy, stoisko zielarskie i inne wspaniałości.
Chętni będą mogli także bezpłatne zwiedzić zamek z przewodnikiem i obstawą dworu. Zwiedzanie będzie ukierunkowane pod kątem zmian związanych z realizacją projektu.
Impreza jest organizowana pod hasłem Wielcy Goście. W orszaku i na zamku nie zabraknie więc takich postaci jak: Król Zygmunt II August, Napoleon Bonaparte, Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, Marcin Kromer, Stanisław Hozjusz.
Orszak uświetnią też: Grupa Tańca Dworskiego, Zespół Ugniavijas z Litwy, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Wileński Pułk Muszkieterski, Lidzbarska Grupa Rycerska,
Teatr Dworski i Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii.
Wstęp wolny.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Jędza #1981018 | 178.43.*.* 23 kwi 2016 22:35
Przy Wysokiej Bramie było cudowne widowisko. Bardzo żałowałam że z korowodem nie mogłam iść dalej. Uwielbiam takie uroczystości połączone zabawy z obejrzeniem historii. Szkoda tylko że Wysoka Brama coraz bardziej rozpada się. Może przy okazji da się zmusić właściciela do odsprzedania jej by i ten obiekt stał się dumnym zabytkiem dla turystów.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! odpowiedz na ten komentarz
warmiak #1980866 | 46.77.*.* 23 kwi 2016 16:38
W WEEKEND MAJOWY NA NASZYCH TRMACH ODBĘDĄ SIĘ SUPER WYSTĘPY: HALAMA, PAZURA... BRAK INFORMACJI W TERENIE (plakatów, ulotek itd..) KTO MA PRZYJŚĆ JAK NIKT NIE WIE ??? PRZECIEŻ TRZEBA BĘDZIE ARTYSTOM ZAPŁACIĆ !!! Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW!!! GDZIE MARKETING I ZARZĄD TERM MA OCZY??? W DU.... !!! PRZECIEŻ PARE PLAKATÓW PO POWIECIE ... I SALA PEŁNA!!! A TAK NA HALAMĘ: 0 !!! NA PAZURĘ : STAROSTA I JEGO ŚWITA I NIELICZNI, KTÓRZY BYLI NA TERMACH I PLAKACIK W KĄCIE WIDZIELI!!! ZGROZA !!! MIASTO JAKO UDZIAŁOWIEC POWINNO SIĘ ZAINTERESOWAĆ TRAGIFARSĄ MARKETINGOWĄ TERM !!!
! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Lecner #1980010 | 94.254.*.* 21 kwi 2016 22:02
Lidzbark Warmiński był do XVIII w miastem polskim i perłą Warmii,stąd też nie rozumiem decyzjii powojennych włodarzy miasta aby nie odbudowywać starówki,co się da wyburzyć a teren zabudować ohydnymi blokami.Lidzbark mógł być pięknym miastem ,a tak to takie byle co.Ciekawe ,czy jaszcze żyją ci ,co wydali takie decyzje?
! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)