Popołudnie z kulturą ukraińską

2016-05-30 13:43:44 (ost. akt: 2016-05-30 13:45:27)
Kultura 19 czerwca 2016
Popołudnie z kulturą ukraińską

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Zapraszamy na „Popołudnie z kulturą ukraińską”, które odbędzie się w tym roku 19 czerwca w Amfiteatrze Miejskim w Iławie. Wystąpią: Chór Suzirja z Olsztyna, Zespół Pieśni i Tańca Dumka oraz Żurawka z Górowa Iławeckiego oraz zespół Berkut z Olsztyna. Początek imprezy godz.16.00. Wstęp wolny.

Chór „Suzirja” popularyzuje język i muzykę ukraińską. Repertuar zespołu stanowią piosenki poetyckie, ludowe, estradowe oraz kolędy i szczedriwki, a także kompozycje poetycko-muzyczne. Zespół uczestniczy w przeglądach i festiwalach kultury ukraińskiej – koncertował m.in. podczas Wieczorów Ukraińskich w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, Dni Teatru Ukraińskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Dni Szewczenkowskich, Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Elblągu, Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Wielkopostnej „Quaresima Song”, Wojewódzkiego Konkursu Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Twórczości Poetyckiej w Olsztynie, VII Jesiennych Koncertów Muzyki Cerkiewnej w Giżycku, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie.

Chór „Suzirja” brał udział w programie Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska” w 2007 r. Zespół wystąpił również podczas Konkursu Kolęd i Wertepów w Baniach Mazurskich, zajmując II miejsce.

Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” powstał w 1969 r. z inicjatywy nauczyciela języka ukraińskiego Teofila Szczerby. Od początku istnienia zespołu podstawę składu stanowili uczniowie liceum w Górowie uczący się języka ukraińskiego. „Dumka” szybko zdobyła uznanie w całym kraju, występując podczas festiwali kultury ukraińskiej i przeglądach folklorystycznych, na których zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował również za granicą – na Ukrainie, w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Słowacji i Rosji. Od 1990 r. zespół funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. W ramach zespołu działa również grupa dziecięca „Dumoczka”. Od 1993 r. do 2012 r. kierownikiem „Dumki” była Maria Olga Sycz , a w 2012r. kierownikiem została Oksana Sytczyk, zaś choreografami są: Michał Semotiuk oraz Alicja Krawczuk.

Zespół Berkut – ukraińsko-polski folk-rockowy grupa muzyczna, która powstała w 2004 w Olsztynie. Zespół czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej.

mat. organizatora


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB