Multinarodowa premiera - czempionat koni aredeńskich w Kętrzynie

2016-06-06 08:00:00 (ost. akt: 2016-06-10 13:47:31)
W plenerze Stado Ogierów w Kętrzynie 10 czerwca 2016 - 12 czerwca 2016
Multinarodowa premiera - czempionat koni aredeńskich w Kętrzynie

Autor zdjęcia: Marzena Woźbińska

Czas płynie nieubłaganie, a każde działanie, jakiego się podejmujemy, zbliża się do nas wielkimi krokami. Tak właśnie jest z Międzynarodowym Czempionatem Koni Ardeńskich, który odbędzie się w Stadzie Ogierów w Kętrzynie w dniach 10–12 czerwca.

Wydarzenie to będzie niepowtarzalne – będziemy mogli porównać młodą populację koni ardeńskich hodowanych w Polsce ze stawką koni przywiezionych z zagranicy. Dzięki zabiegom Polskiego Związku Hodowców Koni w 2015 r. zawarto porozumienie między przedstawicielami pięciu ksiąg ardeńskich – z Francji, Belgii, Luksemburga, Szwecji i Polski – o wzajemnym honorowaniu koni wpisanych do tych ksiąg. Przyszedł więc czas, by zaprosić hodowców koni ardeńskich z partnerskich państw, co stanie się podczas prestiżowej imprezy hodowlanej.

Stado Ogierów w Kętrzynie jest najlepszym miejscem do organizacji takiego przedsięwzięcia: jest od wielu lat kolebką konia zimnokrwistego w Polsce, jego przestronne budynki stajenne zapewnią koniom komfort, obszerny i bezpieczny plac pokazowy pomieści konie, a duże doświadczenie w organizacji różnych imprez hodowlano-użytkowych sprawia, że SO w Kętrzynie świetnie nadaje się do zaproszenia zagranicznych gości z końmi.
Zasadność wyboru miejsca Czempionatu i jego ogromne znaczenie hodowlane podkreślają poniższe wypowiedzi.

Profesor ZBIGNIEW JAWORSKI, kierownik Katedry Hodowli Koni i Jeździectwa, a równocześnie prezes Polskiego Związku Hodowców Koni, wyraża swoje zdanie następująco:
– Księga Stadna Koni Rasy Arden Polski prowadzona jest w oparciu o program hodowli, jaki powstał w 2012 r. Jest najmłodszą księgą prowadzoną przez PZHK, ale o jej utworzenie polscy hodowcy zabiegali już kilka lat wcześniej, aby na równorzędnych zasadach dołączyć do grona europejskich miłośników koni ardeńskich.

Fot. Marzena Woźbińska

Hodowcy ardenów w Polsce, m.in.: Henryk Kuhn, Roman Szultka, Andrzej Derlecki, Henryk Strzelecki, Jerzy Gawarecki, Andrzej Ślepowroński i inni, których nie sposób wymienić w tym krótkim tekście, od dawna utrzymują kontakty z hodowcami z innych krajów, nie tylko handlowe, ale także hodowlane, jeżdżąc ze swoimi ardenami na międzynarodowe wystawy. Z chwilą powstania polskiej księgi ardenów jesteśmy regularnie odwiedzani przez przedstawicieli ksiąg zagranicznych, ale w czerwcu do Kętrzyna przyjadą oni po raz pierwszy ze swoimi końmi. Dlatego organizacja w Polsce Międzynarodowego Czempionatu Koni Ardeńskich jest wydarzeniem bez precedensu. Należy podkreślić, że także po raz pierwszy hodowcy z Francji, Belgii, Luksemburga, Szwecji i Polski będą rywalizować między sobą o najwyższe trofea, gdyż do tej pory w takim składzie podczas wystawy w Polsce nie miało to miejsca. Bez wątpienia dla Polski i polskich hodowców ardenów jest to duże wyróżnienie, a jednocześnie okazja do promocji naszego kraju, w szczególności polskich koni zimnokrwistych.

Spodziewam się, że Czempionat ten pozwoli skonfrontować poziom hodowli w poszczególnych krajach, a jednocześnie dostrzec jej specyfikę, wynikającą z uwarunkowań środowiskowych i upodobań hodowców. Jestem ciekaw, jak na tym tle wypadnie nasza bardzo młoda hodowla, a za tych, którzy będą ją reprezentować, już dziś trzymam kciuki.

Fot. Marzena Woźbińska

Myślę, że część szkoleniowo-edukacyjna tej imprezy, tj. Międzynarodowa Konferencja Naukowa, jaka planowana jest 10 czerwca, także powinna być niezmiernie ciekawa. Niewątpliwie będzie to ze strony polskich hodowców otwarcie na Europę, a tym samym nowe, ewentualne korzyści wynikające z tego wydarzenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy do niego dobrze się przygotowali zarówno od strony organizacyjnej, jak i promocyjnej, a Stado Ogierów w Kętrzynie, jako miejsce gdzie spotkają się hodowcy ardenów z pięciu krajów, doskonale się do tego nadaje.

WIESŁAW NIEWIŃSKI, wieloletni kierownik Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, przewodniczący Komisji Ksiąg Stadnych Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, tak formułuje swoje zdanie:
– Konie ardeńskie importowane są do Polski od dziesięcioleci, szczególnie ogiery. Import w celu krzyżowania z klaczami miejscowymi miał poprawiać wzrost, kaliber oraz cechy użytkowe polskich koni w typie zimnokrwistym używanych do prac w rolnictwie, leśnictwie i transporcie. W ostatnim dziesięcioleciu oprócz ogierów polscy hodowcy zakupili liczne grono klaczy ardeńskich, głównie ze Szwecji i Francji. W ten sposób wytworzyła się duża populacja koni z całkowitym lub dużym udziałem rodowodu ardeńskiego.

W tej sytuacji podjęto działania i cztery lata temu została otwarta księga koni rasy arden polski. Polscy hodowcy organizowali regionalne wystawy i czempionaty z udziałem tych koni, a także brali udział w wystawach we Francji i Belgii, prezentując swój dorobek hodowlany i często zajmując wysokie miejsca w różnych klasach. Stan liczebny koni ardeńskich w Polsce oraz ich jakość skłoniły do podjęcia próby zorganizowania międzynarodowego czempionatu w naszym kraju. Celem tego czempionatu jest zaprezentowanie polskiego dorobku hodowlanego, konfrontacja z hodowcami koni ardeńskich z pozostałych krajów i określenie miejsca, jakie zajmuje polska hodowla w stosunku do innych, znacznie starszych. Będzie także okazja do dyskusji nad kierunkiem, w jakim ma podążać nasza hodowla, której ambicją jest wytworzenie ardena polskiego pośredniego między szwedzkim a francuskim. Ma być to koń średniego wzrostu i kalibru, poprawnie zbudowany, mniej limfatyczny niż ardeny zachodnioeuropejskie, ale doskonale ruszający się, łagodny, spokojny, z bardzo dobrym temperamentem i charakterem.

Fot. Marzena Woźbińska

To prawdziwy zaszczyt i przy okazji prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników tych koni, będziemy bowiem mieli okazję gościć u siebie przedstawicieli wszystkich ksiąg konia ardeńskiego. Ci, którzy do tej pory nie mogli udać się za granicę, aby ocenić i porównać nasze konie do pozostałych, otrzymają niesamowitą okazję do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu po raz pierwszy (i oby nie ostatni) na polskiej ziemi. Wszystkich serdecznie zapraszamy, bowiem taka okazja może się zbyt szybko nie powtórzyć. Najlepsze klacze i ogiery dwu- oraz trzyletnie zgromadzone w jednym miejscu, w przepięknej scenerii kętrzyńskiego stada – tego po prostu nie można przeoczyć!

Do obu wypowiedzi przyłączam się także jako współorganizator imprezy i autor tego tekstu. Jako organizatorzy tego przedsięwzięcia – Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Okręgowy Związek Hodowców Koni w Malborku, Okręgowy Związek Hodowców Koni w Olsztynie, Stadnina Koni Nowe Jankowice – Stado Ogierów w Kętrzynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – zrobimy wszystko co w naszej mocy, by zagraniczni goście wyjechali z Kętrzyna i Polski pełni najlepszych opinii o naszej hodowli oraz zdolnościach organizacyjnych. Jednakże Czempionat będzie wymagał pracy nie tylko ze strony organizatorów, dlatego w imieniu własnym i pozostałych zaangażowanych w przedsięwzięcie osób proszę, byśmy w te kilka czerwcowych dni wszyscy byli odpowiedzialni za bezpieczny i nienaganny przebieg wystawy. Bądźmy życzliwi dla wszystkich gości, dbajmy o wizerunek Polski w oczach naszych zagranicznych hodowców i miłośników koni, sprawmy sobie najlepszy prezent – by o Polakach i naszych imprezach hodowlanych razem z gośćmi wyjechała w świat informacja, że Polska to wspaniały kraj do współpracy na gruncie hodowlanym, co z pewnością będzie procentowało w następnych latach.

Do zobaczenia w Kętrzynie, nie może tam Państwa zabraknąć!

dr inż. Ewa Jastrzębska
Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa, UWM Olsztyn


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2009381 | 89.228.*.* 12 cze 2016 07:52

    szkoda że informacja jest dopiero dzisiaj

    ! - + odpowiedz na ten komentarz