Lato ze sztuką dla dzieci i dorosłych w Olsztynie

2016-06-07 10:48:59 (ost. akt: 2016-06-07 10:48:03)
Wystawy Olsztyn, Galeria Sztuki BWA, al. Piłsudskiego 38 9 czerwca 2016 - 24 lipca 2016
Lato ze sztuką dla dzieci i dorosłych w Olsztynie

Autor zdjęcia: mat. prasowe BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Baśnie Andersena i obrazy rysowane palcem w piasku, wodą, światłem, wyobraźnią... W niezwykłą podróż do krainy dziecięcych marzeń w dwóch wystawach wyruszamy z Galerią Sztuki BWA w Olsztynie.

"Laboratorium zabawy" i "Baśnie Andersena w ilustracji" to dwie wakacyjne wystawy olsztyńskiego BWA oraz propozycje na spędzenie wolnego czasu. Nie tylko dla dzieci.

Laboratorium Zabawy jest miejscem, w którym dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię, poczuć wyjątkową atmosferę bliską przeżywaniu sztuki. Jest też przestrzenią parateatralną, która pobudza do kreacji. To zbiór obiektów interaktywnych, których można dotknąć, posłuchać, zobaczyć, uruchomić, wejść do środka. Dosłownie, poeksperymentować z materią.

To widzowie tworzą obrazy — rysowane palcem w piasku, malowane wodą, a nawet światłem. Wystawa będzie czynna od czwartku (9 czerwca) do 17 lipca w sali kameralnej Galerii Sztuki BWA w Olsztynie przy al. Piłsudskiego.

Pomysłodawczynią projektu jest Martyna Štěpán-Dworakowska, absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze, Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Współpracuje z teatrami w Polsce i Czechach tworząc scenografie i kostiumy.

***

W świat baśni przeniesiemy się natomiast dzięki ilustracjom do tekstów duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Po raz pierwszy kultowe baśnie wydano w 1835 roku w Kopenhadze i do dziś są źródłem inspiracji dla artystów z całego świata.

Od 9 czerwca do 24 lipca w olsztyńskim BWA będzie można zobaczyć ilustracje Krystyny Michałowskiej (do książki wydanej przez IW "Nasza Księgarnia" w 1995 r., nagrodzonej w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku), Bogusława Orlińskiego (do książki wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie) oraz Aleksandry Kucharskiej-Cubych (do książek wydanych przez Media Rodzina: „Córka Króla Moczarów”, 2009 r., „Calineczka i Brzydkie Kaczątko”, 2008 r.).

Na wystawie znajdą się ilustracje zarówno do znanych utworów, jak i do tych mniej popularnych, które ze względu na wartości wychowawcze warte są przypomnienia.

Autorzy ilustracji to znani i lubiani artyści, laureaci wielu nagród, którzy z powodzeniem nawiązują do tradycji polskiej szkoły ilustracji. Reprezentują różne style i sposoby interpretacji, łączy ich wrażliwość oraz wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac.

Baśnie Andersena w ilustracji
9 czerwca – 24 lipca, hol


Laboratorium zabawy
Martyna Štěpán-Dworakowska
9 czerwca – 17 lipca, sala kameralna

Wernisaż obu wystaw odbędzie się 9 czerwca (czwartek), o godz. 17:00.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB