„Barok na Mazurach”

2016-06-20 12:38:04 (ost. akt: 2016-06-20 12:41:41)
Muzyka 3 lipca 2016 - 10 lipca 2016
„Barok na Mazurach”

Międzynarodowy Festiwal „Barok na Mazurach” to w dużej mierze muzyka. Słuchacze będą mogli wziąć udział w pięciu koncertach. Wzorem lat poprzednich wystąpią wybitni artyści o międzynarodowej sławie, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej na historycznych instrumentach. Utwory kompozytorów XVII i XVIII wieku zaprezentują artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Czech, Austrii i Francji, a wśród nich: wybitny polski klawesynista, organista i dyrygent Marek Toporowski wraz z Irminą Obońską i gośćmi z Litwy; koncertujący w Polsce i za granicą znakomici białostoccy artyści - oboista Rafael Przybyła i organista Dariusz Hajdukiewicz oraz artyści Collegium Wartberg na czele z uznanym w Europie kontrabasistą Jánko Krigovsky’m.

Podczas festiwalu zabrzmią dzieła nie tylko powszechnie znanych kompozytorów, jak Jana Sebastiana Bacha i Domenico Scarlattiego, ale również tych zapomnianych lub mniej popularnych. W programie koncertów pojawią się także nasi rodzimi kompozytorzy: Adam Jarzębski i Marcin Mielczewski. Oprócz barokowych instrumentów smyczkowych, znanych już oleckim i gołdapskim melomanom, po raz pierwszy w naszym regionie usłyszymy pozytyw organowy, obój barokowy, oryginalny litewski instrument birbynė i jedyny w Polsce Truhenorgel. Dzieła wokalne uświetnią Hilda Gulyásová (sopran) oraz Matej Benda (kontratenor).

Muzycznym podsumowaniem Festiwalu będą finałowe koncerty, podczas których zostaną zaprezentowane dwie wersje „Stabat Mater”: dziewiątego lipca w Olecku zabrzmi dzieło G. B. Pergolesiego, zaś dzień później w Gołdapi – N. Logrosciniego. Będzie to dobra okazja, by usłyszeć i porównać dwa arcydzieła sakralnej muzyki baroku.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi odbędą się w następujących terminach:

03 lipca, godz. 13.00, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej Ewy Kozłowskiej pt. „BAROK NA MAZURACH”
03 lipca, godz. 19.00, Kościół pw. NMP Królowej Polski, Olecko: Koncert Inauguracyjny – „POLSKO‑LITEWSKIE SPOTKANIA Z BAROKIEM”
07 lipca, godz. 19.00, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: „FLORILEGIUM MUSICUM”
08 lipca, godz. 19.00, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Olecko: „BAROKOWE KONTRASTY”
09 lipca, godz. 19.00, kościół pw. NMP Królowej Polski, Olecko: PERGOLESI – „STABAT MATER”
10 lipca, godz. 19.00, kościół pw. NMP Matki Kościoła, Gołdap: LOGROSCINO – „STABAT MATER”

Więcej informacji na temat tegorocznego festiwalu dostępnych jest na stronie internetowej Fundacji www.fundacja-namazurach.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB