Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów po raz trzeci w Mrągowie

2016-07-11 12:16:37 (ost. akt: 2016-07-11 13:10:43)
Muzyka Mrągowo, Amfiteatr nad jeziorem Czos 23 lipca 2016
Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów po raz trzeci w Mrągowie

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

Centrum Kultury i Turystyki wraz ze Stowarzyszeniem Kultury Romskiej Hitano zapraszają na trzecią odsłonę widowiska ,,Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów". W tym roku muzyczny folklor romski zaprezentują: Teresa Mirga i Kałe Bała, Dromenca, Hitano oraz Don Vasyl. Zobaczymy także pokaz tańca w wykonaniu Rada Dance Art a cały wieczór poprowadzą aktorzy: Irena Telesz i Paweł Burczyk.

Impreza rozpocznie się już 23 lipca o 20.00 w amfiteatrze nad jeziorem Czos.
Koncert wypełniony będzie cudownymi brzmieniami oryginalnej muzyki romskiej, niezliczonymi romansami i czardaszami, ale także wieloma szybkimi i skocznymi, porywającymi do tańca utworami. Znajdzie się również coś dla oka, bowiem na scenie pojawi się wiele pięknych tancerek i wokalistek romskich w niezwykle bogato zdobionych, kolorowych strojach. Całości towarzyszyć będzie degustacja romskich potraw.

Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów to trzy godziny wyśmienitej zabawy!

Bilety: 25, 15 zł

Informacje o sprzedaży biletów pod numerem: 89 743 34 66 lub bilety@ckit.mragowo.pl. Sprzedaż prowadzona jest poprzez serwisy ebilet.pl lub ekobilet.pl i w recepcji Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, ul. Warszawska 26.

DON VASYL
Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Urodził się w Łodzi, gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru. Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy. Obecnie mieszka na stałe w Ciechocinku na Kujawach. Na scenie występuje od 12 roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji Kujawy piórem malowane (1995) oraz Twórcy regionu 2 (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy Pasażerowie niebieskiego taboru (1998). W 2005 uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

TERESA MIRGA I KAŁE BAŁA
Cygańska poetka Teresa Mirga (ur. 1962) tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany. Z ważniejszych publikacji Teresy Mirgi warto wspomnieć kasetę Srebrna piosenka (FF Folk, Zakopane), płytę Czarna jestem (Unicorno, Berlin), nagrania Polskiego Radia w ramach serii Muzyka Źródeł, jak też wydane nakładem Spółki Poetów - Koło Podkowy dwa tomy wierszy: Czemu tak? (1994) i Pieśni z Czarnej Góry (1994).

DROMENCA
Artyści popularyzują muzykę cygańską, łącząc tradycję i kulturę romską z elementami muzyki polskiej. Efektem współpracy muzyków jest piorunująca dawka emocji wychodząca z głębokich przeżyć i muzycznej wrażliwości. Zespół Cygański DROMENCA w obecnym składzie występuje od października 2008 r. W programie Zespołu znajdą Państwo stare, oryginalne pieśni cygańskie, tkliwe romanse rosyjskie, ogniste czardasze i nietypowe rytmy bałkańskie, a także znane i lubiane popularne pieśni biesiadne.

RADA DANCE ART

Zespół istnieje od 2003 r. w Białymstoku. Jego założycielką, dyrektorem artystycznym, a także choreografem i projektantem kostiumów jest Radosława „RADA” Bogusławski - artystka, profesjonalna tancerka i dyplomowana instruktorka tańca.
Na różnorodny repertuar zespołu składa się kilka stylów tanecznych: taniec brzucha (taniec orientalny), taniec cygański w stylu Cyganów polskich i rosyjskich, taniec kabaretowy (broadway jazz), flamenco oraz bollywood.

HITANO

Zespół powstał ponad 30 lat temu. Jego członkowie to olsztyńscy Romowie propagujący kulturę i folklor cygański. Założycielem jest Adam Lutek Fedorowicz, który jest również prezesem Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej Hitano.
Hitano ma na swoim koncie wiele osiągnięć, wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku, jeden z zespołów, który pod patronem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego brał udział w koncertach na rzecz mniejszości narodowych pt. "Mniejszości Narodowe i Etniczne a media elektroniczne". Zespół HITANO aktywni uczestniczy w życiu kulturalnym swego rodzinnego miasta Olsztyna, między innymi z jego inicjatywy od 2000 roku organizuje Dzień Romski podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek z bożego #2031784 | 77.112.*.* 22 lip 2016 23:01

    ooo cyganie...konie trza pochować....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz