Wakacyjna szkoła kultury na plaży miejskiej w Olsztynie

2016-07-18 11:40:51 (ost. akt: 2016-07-18 11:45:54)
Kultura Olsztyn 20 lipca 2016 - 10 sierpnia 2016
(każda środa)
Wakacyjna szkoła kultury na plaży miejskiej w Olsztynie

Autor zdjęcia: Emila Konwerska

Podczas kolejnego spotkania Wakacyjnej Szkoły Kultury będzie można wziąć udział w prelekcji Magdaleny Drozdowicz na temat twórczości filmowej Sergieja Einsteina. Spotkanie odbędzie się w środę (20 lipca) o godz. 17.00 nad jeziorem Ukiel.

Słowem-kluczem do twórczości Eisensteina jest niewątpliwie „rewolucja” – rozumiana w kategoriach formalnych i światopoglądowych. Rozwiązania zastosowane przez wielkiego reżysera, zwłaszcza montaż intelektualny, istotnie przyczyniły się do rozwoju sztuki filmowej. Warto jednak pamiętać, że Eisensteinowi przyświecała również idea rewolucji komunistycznej, a jego dzieła były silnie osadzone w konkretnych radzieckich realiach i miały spełniać funkcję propagandowe.

Siergiej Eisenstein urodził się w 1898 roku w Rydze. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny architekta, sam odebrał staranne wykształcenie i miał kontynuować rodzinną tradycję. Studia przerwał jednak na rzecz służby w Armii Czerwonej. Następnie zajął się scenografią i reżyserią teatralną. Szybko zainteresował się również kinem – jego pierwszym dziełem filmowym był Strajk (1924) o wyraźnych rysach propagandowych. Jednocześnie stanowił on jednak świetny film awangardowy, który został zauważony i doceniony przez krytykę. Kolejne dzieła reżysera – Pancernik Potiomkin (1925) i Październik (1927) były tyleż wybitne, co ideologiczne. Ich naczelne przesłanie stanowiła apoteoza rewolucji – buntu uciśnionego ludu wobec złej władzy. Filmy te otworzyły Eisensteinowi drogę do światowej kariery, w 1929 roku twórca wyjechał do Europy Zachodniej, a potem został zaproszony przez amerykańską wytwórnię Paramount.

Najwybitniejszym osiągnięciem Siergieja Eisensteina w kinie było wynalezienie montażu intelektualnego, a więc umotywowanego psychologicznie zestawienia scen z różnych porządków (często scen wyraźnie kontrastowych). Celem owego montażu było wydobycie symbolicznych znaczeń danego wydarzenia. Dobrym przykładem ilustrującym metodę reżysera jest sekwencja ze Strajku, gdzie masakrę protestujących robotników pokazuje się równolegle ze sceną zarzynania wołu. Wynalazek ów jest autorskim dziełem Eisensteina i zapewnił mu trwałe miejsce w historii kina.

Eisenstein nakręcił swój najwybitniejszy film z okazji dwudziestej rocznicy rewolucji 1905 roku. Jego fabuła obejmowała wydarzenia, jakie miały miejsce na Pancerniku Kniaź Potiomkin, czyli bunt załogi marynarskiej przeciw carskim dowódcom. Najsłynniejszą sceną pochodzącą z tego filmu jest masakra robotników na schodach odeskich, pokazana w serii drobnych wymownych sekwencji. Szczególnie przejmujące są zbliżenia pojedynczych ludzkich dramatów, jak słynne ujęcie wózka dziecięcego samotnie staczającego się po schodach.


Wakacyjna oferta Obserwatorium to propozycja dla wszystkich, którzy w wakacje tęsknią za zdobywaniem wiedzy, dla wszystkich, którzy, tak jak my, uwielbiają rozmawiać o malarstwie, kłócić się o filmy, czytać i słuchać. Uważamy, że człowiek edukuje się nie tylko w ławce i cieniu tablicy. Naszą kulturową osobowość kształtuje sztuka, film, architektura, literatura, teatr i spotkanie z innym człowiekiem.

Wakacyjna Szkoła Kultury to cykl spotkań prowadzonych przez pasjonatów, którzy opowiedzą o swoich zainteresowaniach i ulubionych twórcach. W ramach tej wakacyjnej "edukacji wzajemnej" prowadzący, którzy często po raz pierwszy staną w roli nauczycieli, będą opowiadać, pokazywać, przeprowadzać warsztaty. Wszystkie spotkania odbędą się na świeżym powietrzu, spotkamy się nad jeziorem, na plaży, w parku. Wszystkie lekcje odbędą się w środy o 17.


20 lipca
Lekcja Druga

Film: Seirgiej Eisenstein
Prowadzenie: Magdalena Drozdowicz
Plaża Miejska
Godz. 17.00
Porozmawiamy o kinie Siergieja Eisensteina, reżysera kultowego „Pancernika Potiomkina”, który ostatnio powrócił za sprawą dzieła innego ważnego twórcy – Petera Greenaway’a.
Słowo klucz: Nożyczki

27 lipca
Lekcja Trzecia

Architektura: Modernizm
Prowadzenie: Marlena Olszewska
Park Centralny
Godz. 17.00
Zapoznamy się z architekturą modernizmu i zastanowimy się dlaczego ostatnio stała się tak bardzo modna.
Słowo klucz – Hala Urania.


3 sierpnia
Lekcja Czwarta

Literatura: Marek Nowakowski
Prowadzenie: Artur Sobiela
Park Centralny
Godz. 17.00
Zajmiemy się prozą Marka Nowakowskiego.
Słowo klucz: Żółw

10 siepnia
Lekcja Piąta

Teatr: Krzysztof Warlikowski
Prowadzenie: Andrzej Poterała
Park Centralny
Godz. 17.00
Zapoznamy się z teatrem jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów – Krzysztofa Warlikowskiego.
Słowo klucz: Aktor

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bajka dla dorosłych #2028863 | 88.156.*.* 18 lip 2016 15:27

    Niezły pic na wodę, kto ściąga kasę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. krzroy #2028811 | 81.190.*.* 18 lip 2016 13:37

    Miłośnicy tych wykładów pewnie nie ocenią mnie wysoko. Widziałbym trochę inaczej te wykłady o kulturze, przykładowo na plaży miejskiej, nad jeziorem, na łonie natury widziałbym wykład na temat kultury zachowania się w takich miejscach. Na wykład obowiązkowo zaprosić Grzyma i jego kumpli żeby dowiedzieli się, że nad jeziorem obowiązuje cisza, że słucha się odgłosów natury, śpiewu ptaszków, kumkania żabek a nie głośnych imprez disco-polo które zakłócają spokój połowie miasta. Z tego rodzaju wykładów o kulturze na pewno byłby zdecydowanie większy pożytek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)