Walkiria, czyli Bitwa Czołgów

2016-07-20 12:28:20 (ost. akt: 2016-07-20 12:29:41)
W plenerze 22 lipca 2016 - 23 lipca 2016
Scena z ubiegłorocznej inscenizacji

Scena z ubiegłorocznej inscenizacji

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Pięć historycznych czołgów, pirotechnika artystyczna i oryginalna broń z czasów II wojny światowej - to niektóre z atrakcji Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w najbliższy weekend odbędzie się w Parczu k/Kętrzyna.

Inscenizacje militarne odbywają się w tym miejscu od 2010 roku. Co roku wydarzenie ma inny motyw przewodni: w tym roki brzmi on Bitwa Czołgów.

Takiego zestawu sprzętu ciężkiego nie było jeszcze na żadnej imprezie historycznej w Polsce. Już choćby dlatego warto przyjechać do Mazurolandii w Parczu k. Kętrzyna, która w dniach 23-24 lipca przemieni się w obóz przyfrontowy z czasów II wojny światowej. Najlepsi rekonstruktorzy w Polsce odtworzą wyborowe partyzanckie jednostki polskie i żołnierzy podziemia niepodległościowego, a po drugiej stronie swoje obozowiska rozbiją członkowie milicji oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i żołnierze radzieccy.

Czołgi i maluch-amfibia


Przez cały weekend widzowie aż dziesięciokrotnie zobaczą czołgi manewrujące po polu bitwy. A będzie na co patrzeć, ponieważ w Walkirii wezmą udział dwa oryginalne egzemplarze radzieckich T-34, replika niemieckiego kolosa Panzerkampfwagen V „Pantera” oraz bardziej współczesny T-55 i T-72 będący wciąż na wyposażeniu wielu armii świata. Tylu czołgów nie było jeszcze dotychczas na żadnej imprezie historycznej w Polsce.
Przez dwa wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć w akcji wszystkie te pojazdy, które wielkimi literami zapisały się w historii II wojny światowej.
Nie zabraknie również lżejszego, kultowego sprzętu. Będą m.in. amerykańskie ciężarówki GMC CCKW, przekazane armii radzieckiej przez aliantów czy lekkie wojskowe Dodge WC. Ciekawostką imprezy będzie prezentacja jedynego w Polsce Fiata 126p w wersji LPT amfibia.


Gwiazdy ekranu na polu bitwy


Za realizację widowiska odpowiadają konsultanci do spraw historycznych, którzy doradzali także przy produkcji filmów i seriali „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”. Dopełnieniem specjalnej scenografii będzie efektowna artystyczna pirotechnika filmowa wykorzystująca ładunki wybuchowe benzynowe i gazowe. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy (amunicja ślepa).

Ofensywa rocka i defilada


Organizatorzy „Walkirii” zapraszają również na bezpłatne wydarzenia towarzyszące. W piątek 22 lipca o godz. 17.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się koncert „Offensive of rock”. Line up koncertu stanowią zespoły: Forteca, Proletaryat i Armia.
W sobotę 23 lipca od godz. 10.00 do godz. 22.00 w Kinie Gwiazda odbywać się będzie I Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych. Widzowie będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje wojenne i historyczne ostatnich lat, tj. Karbala, Niewinne, Powstanie Warszawskie, Myszy Strajkują, Karski i władcy ludzkości, Tajemnica Westerplatte, Misja Wojskowa-Powroty oraz premierowe teasery filmu Dywizjon 303, którego produkcja ruszy w sierpniu br. W Festiwalu udział zapowiedziało wiele gwiazd kina, m.in. Krzysztof Kowalewski, Michał Milowicz, Włodzimierz Matuszak, Marcin Kwaśny, Robert Żołędziewski.

W sobotę 23 lipca od godz. 11.30 rekonstruktorzy wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami Kętrzyna. Trasa przemarszu wiedzie ulicami: Szpitalną - Skłodowskiej-Curie - Wojska Polskiego – Sikorskiego – plac Piłsudskiego. Po defiladzie na placu odbędzie się potyczka historyczna w przestrzeni miejskiej.

Bilety można nabywać na miejscu w dniu imprezy. Przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2016 będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich atrakcji Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia” oraz Strefy Militarnej „Poligon”


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. swój #2032476 | 5.172.*.* 24 lip 2016 10:01

    W zeszłym roku "Market Garden" było bardzo udane.Najlepsza atrakcja obrzucenie widowni ziemią po wybuchu :D Polecam Parcz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz