Ziołowe święto w olsztyneckim skansenie

2016-08-05 09:37:05 (ost. akt: 2016-08-09 11:49:35)
W plenerze 15 sierpnia 2016
Ziołowe święto w olsztyneckim skansenie

Autor zdjęcia: Archiwum muzeum w Olsztynku

Wszechobecny aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków oraz kiermasz produktów regionalnych, a na scenie koncerty i występy artystyczne. Tradycyjnie 15 sierpnia zapraszamy na Regionalne Święto Ziół do skansenu w Olsztynku.

Tegoroczne Święto rozpocznie się od godz. 10:00 kiermaszem, na którym nie zabraknie miodów – tradycyjnych i pitnych, ciast i słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny.

15 sierpnia w tradycji ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji odprawiona zostanie uroczysta msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż.

Podczas imprezy odbędą się warsztaty i pokazy: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, stemplowanie tkanin, zioła na ceramice, a także prelekcje Zioła na zdrowie, czyli jak naturalnie wspomóc trawienie, trzustkę i wątrobę oraz Regionalna bioróżnorodność, czyli o ziołach we wianku, kłobuku i smoku wawelskim. Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej i bajki. Na scenie wystąpią zespoły: Mazurskie Kwiaty, Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Kurna Chata. Ponadto imprezie towarzyszyć będzie interaktywna ekspozycja Nadleśnictwa Olsztynek Woda w lesie, która prezentuje rolę lasów w ochronie zasobów wodnych i bioróżnorodność ekosystemów.

Impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez Warmii i Mazur, organizowana jest od 2010 roku. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.pl*********

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB