Latają nad Olsztynem od 70 lat

2016-08-25 11:30:53 (ost. akt: 2016-08-25 11:04:17)
Wystawy Olsztyn, Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto... 26 sierpnia 2016 - 8 września 2016
Latają nad Olsztynem od 70 lat

Autor zdjęcia: AK

Szybowce, zawody balonowe, szkolenia spadochronowe i samolotowe, start motolotni - wszystko, czym żyje lotnisko w Dajtkach uwieczniła na zdjęciach Mariola Grzegorczyk. W Starym Ratuszu, obok jej zdjęć, można będzie też zobaczyć archiwalia przeniesione z kronik Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.

Na zdjęciach zrobionych przez Mariolę Grzegorczyk uwiecznione zostały: Międzynarodowy Zlot Starych Szybowców, zadania dotyczące projektów unijnych: „Akademia Wysokich Lotów", „Implementacja Innowacyjnych Technik Satelitarnych GNSS na Lotnisku Olsztyn Dajtki", zawody balonowe, szkolenia spadochronowe, szybowcowe i samolotowe oraz start motolotni i helikopter ratowniczy.

Autorka zdjęć, Mariola Grzegorczyk, interesuje się fotografią od dziecka. Od kilku lat fascynuje ją fotografia lotnicza i jest to już druga wystawa związana z tym tematem.

Wernisaż wystawy pt.: „70 lat Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego”
Marioli Grzegorczyk
26 sierpnia (piątek), godz. 16:00
Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33, Olsztyn


Wystawa będzie czynna do 8 września.


HISTORIA AWM:

Po zakończeniu wojny, na podolsztyńskim lotnisku Dajtki przez Oddział Lotnictwa Cywilnego Wydziału Komunikacji, Urzędu Wojewódzkiego Mazurskiego utworzony został Ćwiczebny Ośrodek Szkolenia Szybowcowego. Miał on szkolić świeżo "upieczonych" pilotów z dzisiejszego Mrągowa do kategorii C i D pilota szybowcowego. Jego kierownikiem został Władysław Kondratowicz. Ośrodek ten zgromadził sympatyków lotnictwa, którzy 27 sierpnia 1946 r. na zebraniu założycielskim powołali do życia Aeroklub Olsztyński. Pierwszym prezesem został wybrany płk. Krzysztof Koral, a kierownikiem Władysław Kondratowicz.

Aeroklub Olsztyński był samodzielną jednostką zrzeszoną w Aeroklubie Rzeczypospolitej Polskiej. Lotnictwo sportowe przechodziło w tamtych czasach różne koleje losu: w 1948 r. powstała Powszechna Organizacja "Służba Polsce", która decyzją władz przejęła szkolenie lotnicze. Aerokluby przekształciły się więc w ośrodki treningowe, skupiając się na wyczynowym lataniu sportowym.

W 1949 roku zorganizowano w Olsztynie kurs akrobacji samolotowej na samolotach Kadet i Szczygieł. W tymże roku decyzją rządu przekazano Lidze Lotniczej (wzorowanej na przedwojennej Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej) szkolenie w sportach lotniczych prowadzone przez PO "SP", i mimo formalnego istnienia Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej, pod względem podległości administracyjno-szkoleniowej zwierzchnictwo nad aeroklubami regionalnymi przejął Zarząd Główny Ligi Lotniczej. Jednocześnie Aeroklub Olsztyński przemianowano na Samodzielny Ośrodek Treningowy Ligi Lotniczej.

W latach 1955-56 powstały rady Aeroklubów Regionalnych, które w roku 1957 w okresie "politycznej odwilży" doprowadziły do powstania niezależnego Aeroklubu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zajmującego się szkoleniem i sportem lotniczym. W tym okresie nasz aeroklub zmienił nazwę z Aeroklubu Ligi Przyjaciół Żołnierza na funkcjonującą do dziś: Aeroklub Warmińsko-Mazurski.

Na początku lat 60. próbowano stworzyć zalążki lotnictwa w innych miastach Warmii i Mazur, ale tylko w Kętrzynie w latach 1961-63 działał Ośrodek Szybowcowy - filia AW-M którą ze względów ekonomicznych zlikwidowano. W roku 1966 przy AW-M powstał Lotniczy Zespół Usług Gospodarczych świadczący usługi agro na rzecz rolnictwa i leśnictwa, a przy stale zwiększającym się zapotrzebowaniu na ten rodzaj lotów w 1971 r przekształcono go odgórną decyzją władz w Zakład Usług Agrolotniczych znany dzisiaj na całym świecie.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #2053331 | 83.6.*.* 26 sie 2016 02:20

    Wcale nie od 70 lat. Historia nie zaczęła się w 1945 roku kiedy tutaj przyszliście. Zaskoczę was nawet - do dziś nie odzyskaliśmy tutaj poziomu życia, który mieliśmy w Rzeszy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)