XXIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”

2016-08-25 15:01:29 (ost. akt: 2016-08-30 15:30:52)
Inne 3 września 2016 - 4 września 2016
XXIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Duża oferta maszyn rolniczych, zwierząt, gospodarstw ogrodniczych oraz prezentacja rękodzieła i sztuki ludowej, a do tego swojskie jedzenie i atmosfera pikniku. To tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekają na zwiedzających podczas XXIII Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa”. Impreza odbędzie się w dniach 3-4 września 2016 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ulicy Jagiellońskiej 91 w Olsztynie.

— To już dwudziesta trzecia odsłona Jesiennych Targów Rolniczych, które od wielu lat odbywają się na terenie WMODR w Olsztynie — zapewnia Mirosław Fesnak, komisarz XXIII Jesiennych Targów Rolniczych. Targi te cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Corocznie targi przyciągają około 200 wystawców i ponad 30 tysięcy zwiedzających. Ze względu na swoją długą historię Jesienne Targi Rolnicze na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. Targi te nie są skierowane jedynie do rolników. Coś dla siebie znajdą zarówno mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich jak również działkowcy oraz właściciele ogrodów, posesji i balkonów.

Rośliny, maszyny i aranżacje
Podczas targów będzie można się zapoznać z ofertą przygotowaną przez producentów maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników a także z ofertą firm zajmujących się wyposażeniem budynków inwentarskich. W bogatym programie targów znajdzie się pokaz: roślin oraz artykułów szkółkarskich, i ogrodniczych, oraz zabudowy, wyposażenia i aranżacji ogrodów. Nie zabraknie szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół oraz nawozów, nasion i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Na tegorocznych Jesiennych Targach Rolniczych odbędzie się prezentacja instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Hodowcy zaprezentują najlepsze okazy
Równocześnie z targami odbywać się będzie Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której swój dorobek zaprezentują najlepsi hodowcy bydła, trzody chlewnej, koni oraz owiec. Zwierzęta najlepszych hodowców otrzymają tytuły Championów.

Specjaliści z rolnictwa i nie tylko
Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie można skorzystać z porad fachowców. Odwiedzający targi ze strony specjalistów uzyskają pomoc między innymi na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie oraz wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków krajowych i unijnych. Swoją radą i pomocą będą też służyć przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rolnictwem, na czele z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, który doradzać będzie z zakresu technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i rachunkowości, Wspólnej Polityki Rolnej oraz wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Na stoisku WMODR udzielane będą także porady prawne oraz konsultacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Swojskie jedzenie i rękodzieło
Zgodnie z tradycją, nie zabraknie twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana zostanie szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po naczynia toczone na kole garncarskim, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekać będą domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb — wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabraknie także miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek.

Wieprzowina, jagnięcina i koźlęcina
W trakcie trwania targów odbędą się dwie imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia w sobotę, organizowany we współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych — Izbą Gospodarczą „Festiwal wieprzowiny”. Podczas, którego będziemy świadkami konkursu kulinarnego, warsztatów kulinarnych oraz pokazu połączonych z degustacją potraw dla publiczności.
Drugiego dnia targów, w niedzielę, będziemy mieli okazję zapoznać się z prezentacją produktów kozich i owczych podczas imprezy towarzyszącej pn. „Jagnięcina i koźlęcina w tradycji kulinarnej Warmii, Mazur i Powiśla” współorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą Żywności Naturalnej i Tradycyjnej w Olsztynie, przy wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

— Serdecznie zapraszamy do Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na ulicę Jagiellońską 91 w dniach 3-4 września 2016 r. w godzinach 9-17 — zaprasza Mirosław Fesnak, komisarz XXIII Jesiennych Targów Rolniczych.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB