Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Święto plonów to kilka wieków tradycji. A świętować będą w Łukcie, Pietrzwałdzie, Miłomłynie i Grunwaldzie

2016-08-30 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-30 17:34:16)
Inne 3 września 2016 - 4 września 2016
Święto plonów to kilka wieków tradycji. A świętować będą w Łukcie, Pietrzwałdzie, Miłomłynie i Grunwaldzie

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Dożynki są ukoronowaniem wszystkich najważniejszych prac polowych w sezonie i odbywają się po zebraniu plonów, głównie zbóż. To radosny obrzęd zakończenia żniw i podziękowanie za plony. W najbliższy weekend świętować będą mieszkańcy gmin Ostróda, Łukta, Grunwald i Miłomłyn.

Dożynki organizowano w granicach Rzeczpospolitej prawdopodobnie już w XVI, a na pewno na przełomie XVI i XVII wieku, gdy ukształtowała się gospodarka folwarczno-dworska.

U schyłku XIX w. wzorem dożynek dworskich zaczęto urządzać dożynki chłopskie. Zamożni gospodarze wyprawiali je swym domownikom, rodzinie, parobkom i najemnikom. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zainicjowano dożynki: parafialne, powiatowe i gminne.

Po II wojnie światowej, szereg lat gospodarzami dożynek obwoływano przedstawicieli władz administracyjnych wszystkich czterech szczebli i nosiły one charakter bardziej polityczny.

Po roku 1980 dożynki kolejny raz zmieniły swój zewnętrzny wizerunek. Pozostając świętem rolników, przybrały postać uroczystości wyznaniowej, religijnej, afirmującej dziękczynienie za szczęśliwie przeprowadzone żniwa, zebrane plony, zdrowie.
Zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów obchody mają kilka wieków tradycji.

W najbliższą sobotę na święta plonów zapraszamy do Łukty, Miłomłyna, Gierzwałdu (gmina Grunwald) i Pietrzwałdu (gmina Ostróda).
Szczegóły na plakatach organizatorów.








Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiesław #2056327 | 94.254.*.* 31 sie 2016 08:03

    a o Morągu zapomnieliście?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz