Radykalna wystawa w Ostródzie

2016-11-07 13:30:12 (ost. akt: 2016-11-08 13:22:34)
Kultura 16 listopada 2016 - 30 listopada 2016
Radykalna wystawa w Ostródzie

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

Maluje własną krwią, skazany na 2 lata więzienia w Białorusi za wysypanie taczki gnojówki w centrum Mińska dla prezydenta Łukaszenki... W środę 16 listopada w galerii amfiteatru otwarta zostanie wystawa kontrowersyjnego, białoruskiego artysty Alexandra Pushkina - „Radykalny Alexander Pushkin”.

Kim jest Alexander Pushkin? Białoruskim artystą? Dysydentem? Twórcą ikon i fresków na cerkiewnych sklepieniach? Performerem? Portrecistą bohaterów białoruskiego nacjonalizmu? Wizjonerem walczącym z sowiecką bylejakością? Konserwatorem białoruskiej tradycji? Prowincjonalnym artystą mieszkającym w zapadłym białoruskim miasteczku, do którego przyjeżdżają kuratorzy z całej Europy? Orędownikiem białoruskiej niepodległości? Twórcą wyspy wolności w morzu strachu i konformizmu? Otwartym krytykiem reżimu Aleksandra Łukaszenki?

Alexander Pushkin uprawia sztukę awangardową. Jest powszechnie znany, choć mieszka w malutkiej mieścinie Bóbr. Od lat konsekwentnie i bezkompromisowo walczy z reżimem Łukaszenki, za co już wiele razy trafiał do aresztu i więzienia. Żyje z zamówień kościelnych, ale jego żywiołem jest walka z władzą. Choć bywał już w Polsce (głównie na plenerach artystycznych), to przeniesiona z poznańskiego Arsenału, ostródzka wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją jego „kontestującego” dorobku. Przede wszystkim pokazane zostaną zapisy wideo z działań performatywnych, w tym najsłynniejszego, gdy w 1999 r. w centrum Mińska w prezencie dla prezydenta wysypał taczkę gnoju zmieszaną z symbolami władzy, takimi jak kajdanki. Dostał za tę akcję wyrok dwóch lat więzienia.

W ekspozycji znajdą się jego legendarne obrazy „Z przeszłości” (malowany własną krwią), „Portret Vasilia Bykawa” (z jego powodu władza zamknęła całą wystawę 26 artystów). Pushkin każdego roku organizuje w rodzinnym Bobrze obchody Nocy Kupały, łączące wokół pogańskich wierzeń lokalną społeczność. Ich zapis także pokazany jest na wystawie. Warto przypomnieć, że w latach 2005–07 Andrzej Fidyk nakręcił poświęcony artyście pełnometrażowy film.

Początek wernisażu o godz. 18.00.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ostroda

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rdza #2109707 | 5.172.*.* 9 lis 2016 22:30

    Ja pierdole czemu redakcja używa zangielszczonej transkrypcji rosyjskojęzycznych nazwisk? Nie można napisać Aleksander Puszkin?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz