Kasa Chorych i jej bluesowo- rockowe brzmienie w Sowie

2016-11-25 14:39:13 (ost. akt: 2016-11-25 14:44:53)
Muzyka Olsztyn, pub Sowa, ul. Zamkowa 2 30 listopada 2016
Kasa Chorych i jej bluesowo- rockowe brzmienie w Sowie

Autor zdjęcia: mat. organizatora

"Kasa Chorych" to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół wystąpi 30 listopada w olsztyńskiej Sowie (ul. Zamkowa 2).

Zapraszamy! 30 listopada 2016, godz. 20
Bilety 30/35zł Sowa i RockFan
ul. Zamkowa 2, Olsztyn

"Kasa Chorych" to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda "Skibę" Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności "Kasy Chorych" okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia.

W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga.

Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem "Ryszard "Skiba" Skibiński 1951-1983" zawierająca najbardziej znane utwory "Kasy Chorych".

Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie nowych oraz koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych oraz wiele koncertów klubowych, gdzie sprawdza się najlepiej.

Muzyka zespołu przez 30 lat działalności ewoluowała od archaicznego wiejskiego bluesa, przez miejski chicagowski z domieszką muzyki country czy też boogie, poprzez różne odmiany blues-rocka, rocka, funky aż po ... pop-rocka. Bo przecież trudno jest zamknąć się w ciasnych ramach bluesa. Na charakterystyczne brzmienie zespołu składają się m.in. gitarowe unisona, ognisty sidle oraz miarowy puls basu.

Kasa Chorych należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów, powodując że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.

Aktualnie zespół tworzą : Jarosław Tioskow (g, slide g, voc), Grzegorz Kluczyński (g), Marek Szerszyński (bg), Mirosław Wiechnik (dr), Michał "Cielak" Kielak (hca).

mat. organizatoraKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB