Kulinarny juror spod bieguna

2016-12-12 13:14:28 (ost. akt: 2016-12-13 12:22:45)
Kulinarny juror spod bieguna

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Warmiński Jarmark Świąteczny odbędzie się już po raz ósmy. Tradycyjnie na Starym Mieście będzie można zrobić sobie zdjęcie ze św. Mikołajem i przejechać się zabytkową karuzelą wenecką. Wystąpią muzycy, aktorzy i kabareciarze.

Warmiński Jarmark Świąteczny został uznany przez portal podroze.pl za jedną z najciekawszych miejskich imprez świątecznych w Polsce. W tej kategorii doceniono też dużo większe miasta: Gdańsk, Wrocław i Kraków. Od 15 do 18 grudnia odbędzie się już ósma edycja olsztyńskiego jarmarku. Co prawda potrwa krócej niż ten w Kolonii w Niemczech, gdzie takie imprezy trwają ponad miesiąc. Ale w Olsztynie atrakcji również nie zabraknie.

Tradycyjnie jarmark odwiedzi św. Mikołaj z Rovaniemi, partnerskiego miasta Olsztyna. Gość spod północnego koła podbiegunowego nie tylko będzie pozował do wspólnych zdjęć, ale zamieni się także w jurora. 17 grudnia odbędą się warsztaty kulinarne, a smakołyków osobiście skosztuje św. Mikołaj i wybierze te najpiękniej udekorowane. Miejska Biblioteka Publiczna przeprowadzi też konkurs, w którym nagrodami będą wejściówki na spotkanie z wyjątkowym przybyszem z Finlandii.

— Oczywiście w tym roku z córką również wybieramy się na jarmark — mówi Danuta Dorniak z Olsztyna. — Ola każdego roku jest zadowolona, a rzeźbami lodowymi wręcz zachwycona. Ten ogród wspominamy z sentymentem, jednak rozumiem, że z pogodą może być różnie i dlatego rzeźb nie będzie.
Niestety, Olsztyn to nie Rovaniemi, a organizatorzy nie mają czasu zaklinać pogody. W różnych punktach Starego Miasta pojawią się natomiast świąteczne dekoracje świetlne. Iluminacja w postaci ruchomych obrazów pojawi się także na budynku Starego Ratusza. Nie zabraknie też ośmiometrowej choinki multimedialnej.

Na scenie wystąpi ponad 20 wykonawców. Usłyszymy i zobaczymy m.in. chór dziewczęcy Cantabile, Świąteczną Kapelę z Dobrego Miasta, zespół Horpyna, Teatr Form Niezależnych Korzunowicz i Kaczki z Nowej Paczki.

— Trzech Andrzejów (Brzozowski, Kulczyński i Nowicki — red.) zaprezentuje mikołajkowy program dla dzieci. Zaprosimy do wspólnej zabawy na scenie i przeprowadzimy konkursy — tłumaczy Andrzej Brzozowski z Kaczek.

Pan Andrzej wystąpi na scenie dwukrotnie, drugi raz jako kabareciarz w duecie z Wiesławem Niderausem. — Zaprezentujemy fragment programu kabaretowego „Babski wieczór”. Chcemy poprawić paniom humor, ponieważ wiemy, jak ciężko pracują przed świętami — mówi Brzozowski.

Na starówce pojawią się też świątecznie przystrojone stragany z rękodziełem, przysmakami i ozdobami choinkowymi. Część z 30 budek zostanie podzielona na pół, żeby wystawców mogło być więcej.

Szczegółowy program jarmarku znajduje się na stronie www.jarmark.olsztyn.eu.

mp