Spotkanie z poezją i malarstwem Ewy Bucały

2017-02-09 09:18:25 (ost. akt: 2017-02-09 09:19:51)
Kultura 10 lutego 2017
Spotkanie z poezją i malarstwem Ewy Bucały

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W piątek 10 lutego o godz. 17.00 w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej (ul. Natalii Żarskiej 2) odbędzie się spotkanie z poezją i malarstwem Ewy Bucały "Uwikłana w słowo i barwę".

Ewa Bucała urodziła się w 1947 roku w Gdyni. W Jastarni spędziła dzieciństwo i młodość. Wykształcenie zdobywała w Gdańsku i Olsztynie. Od najmłodszych lat zainteresowania artystki koncentrowały się wokół literatury i sztuki. W roku 1955 jej ilustracja zamieszczona została na okładce „Świerszczyka”. (W nagrodę otrzymała lalkę, którą ma do dziś). Jako nastolatka natomiast zdobyła najwyższy laur w konkursie plastycznym w Paryżu.

Na swoim koncie ma ponad 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz kilka nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą. Tak w poezji, jak i w plastyce. Prezentowała swoje prace m.in. w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie (gozdowickie Muzeum Sapera), na Małym Wawelu w Suchej Beskidzkiej, w Mrągowie, Kętrzynie, Malborku, Elblągu, Częstochowie, Bartoszycach, Olsztynie, Jastarni (Muzeum Rybackie). Jej obraz Chrystus w Ogrójcu znajduje się w kościele w Pluskach.

To, czego nie da się wyrazić barwą i światłem, dopowiada słowem. Poezja jest kolejną – równie ważną – pasją artystki. Do tej pory wydała pięć tomików poetyckich: Wizerunki moje (1987), Wyznaję tylko Tobie (1989), Podmuch wiatru (1993), Myśli zebrane (2007), Chwila z życia (2015 – zbiór wierszy zakwalifikowany do NAGRODY WISŁAWY SZYMBORSKIEJ za 2014 r.). Od jesieni 2015 r. opracowywana jest adaptacja wierszy Ewy Bucały na teksty do utworów muzycznych, które mają być prezentowane w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Za swój największy sukces życiowy uważa wychowanie laureatów międzynarodowego konkursu plastycznego (KONSTU), z którymi popłynęła do Finlandii na warsztaty plastyczne.

Nagrody:

1987 - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „O laur zielonego liścia” w Ostródzie;
1988 - wyróżnienie w II Wojewódzkim Konkursie Literackim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie;
1990 - II nagroda w Konkursie Poetyckim im. Leonarda Turkowskiego w Bartoszycach;
1992 - medal Komisji Edukacji Narodowej za całokształt pracy pedagogicznej;
2003 - wyróżnienie w Konkursie Poetyckim „O złote pióro” w Lubawie;
2010 - wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Wrzosowisko” w Piwnicznej;
2010 - II miejsce w Konkursie Literackim im. Leonarda Turkowskiego w Bartoszycach;
2011- finalistka Konkursu Jednego Wiersza zorganizowanego przez Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży; III miejsce w VII Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim „Laury Nadwisłocza” w Mielcu; wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Sen o Karpatach” w Piwnicznej;
2012 - III nagroda w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość” w Białowieży;
2016 - finalistka Międzynarodowego Konkursu Literackiego w New Jersey.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB