Koncert symfoniczny w filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2017-02-28 13:00:20 (ost. akt: 2017-02-28 13:04:39)
Kultura 3 marca 2017
Koncert symfoniczny w filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

3 marca 2017r. w piątek, o godz. 19. 00 w koncercie symfonicznym zorganizowanym we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy za gościnnym pulpitem dyrygenckim Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej staną młodzi adepci sztuki dyrygenckiej: Jakub Unolt i Łukasz Korta.

Ich występ przed olsztyńską publicznością będzie jednocześnie egzaminem dyplomowym, wieńczącym trzy lata studiów na kierunku dyrygentury symfonicznej. W programie koncertu z Ich udziałem zostaną zaprezentowane dwie symfonie: VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena – VII Symfonia A-dur op. 92.

Nazwa „Niedokończona” jest nadana VIII Symfonii Schuberta ze względu na jej dwie części (klasyczna symfonia ma formę 4 – częściowa). Brahms rozpoczynając kiedyś próbę tej symfonii we Wiedniu, zwrócił się do orkiestry słowami: Teraz, moi Panowie, zagramy Schuberta „Skończoną w h-moll” – Pan miał na myśli, Mistrzu, zapewne „Niedokończoną” Schuberta spytał koncertmistrz, dając wyraz konsternacji muzyków – „Niedokończoną”? – gniewnie odpowiedział pytaniem Brahms. Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym.
VII Symfonię A-dur op. 92. zaprezentował Beethoven pod swoją batutą 8 grudnia 1813 roku w sali uniwersytetu wiedeńskiego. Symfonia opiera się na żywiołowym rytmie tanecznym; silny kontrast stanowi część środkowa, sławne Allegretto, o charakterze refleksyjnym.

Jakub Unolt (ur.1994 r.) Po ukończeniu szkoły muzycznej podjął studia w zakresie kompozycji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego. Następnie na tej samej uczelni podejmuje studia dyrygentury pod kierunkiem prof. Wojciecha Michniewskiego. Jako student bierze udział w wielu koncertach akademickich. Swoje utwory prezentuje na koncertach kompozytorskich w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W 2015 roku wspólnie ze studentami dyrygentury zorganizował koncert pt. Moc-art project, na którym wraz ze Studencką Orkiestrą Symfoniczną zaprezentowano utwory W. A. Mozarta. W 2016 roku w Koncercie Monograficznym dyryguje prawykonaniami dwóch swoich kompozycji: Symfonii Klasycznej oraz Obrazów na fortepian i orkiestrę. Koncert w Olsztynie będzie dla Jakuba Unolta pierwszym występem z profesjonalną orkiestrą symfoniczną.

Łukasz Korta (ur.1977) w latach 1996-2002 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki. W czasie studiów był stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz został laureatem II miejsca Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W latach 2004-2006 kontynuuje studia obojowe w Hochschule der Künste w Bernie, a w okresie 2009-2010 odbywa studia z kameralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jerzego Kotyczki, Stanisława Malikowskiego, Heinza Holligera(Freiburg), Hansjoerga Schellenbergera (Siena), Albrechta Mayera (Berlin). Współpracuje m.in. z: Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Filharmonią Krakowska, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Sinfoniettą Cracovia, Capella Cracoviensis i orkiestrą Akademii Bachowskiej. Jako oboista, a także jako solista współpracował z orkiestrami w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Od 2013 jest studentem Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Sułkowskiego.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB