Uroczysty koncert w filharmonii i konferencja na UWM to główne wydarzenia obchodów 15-lecia umowy o współpracy między Warmią i Mazurami oraz obwodem kaliningradzkim. Gościem będzie Sergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce.
Podczas niedzielnego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostaną wręczone Proporce Dobrego Sąsiedztwa Przyznał je Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Proporce odbiorą Anton Alichanow p.o. gubernatora obwodu kaliningradzkiego i Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
Cześć artystyczną wieczoru wypełni występ Kaliningradzkiej Obwodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych pod dyrekcją Andrieja Stiepanienko. Obchodzący 15-lecie zespół ma w swoim repertuarze klasykę rosyjską i światową, romanse oraz muzyka filmową. Są jeszcze bilety, ale trzeba się pospieszyć.
Czy to sąsiedztwo jest rzeczywiście dobre? — Kaliningrad zawsze robił na mnie wrażenie — powiedział nam marszałek Brzezin. — Przede wszystkim przez nadmorskie położenie i ujście Pregoły, do której wpada nasza Łyna. Turystom mogę polecić zwłaszcza Muzeum Bursztynu i Muzeum Oceanu Światowego. Wielkie wrażenie robią zabytki sztuki sakralnej, jak cerkiew Chrystusa Zbawiciela i katedra. W Kaliningradzie smakowałem też wspaniałej kuchni, choćby genialnych placków ziemniaczanych z łososiem.
Do Kaliningradu lubi jeździć Wiesław Łubiński, prezes oddziału stowarzyszenia Polska-Wschód. — Bo mieszkają tam fantastyczni ludzie — powiedział nam. — Są bardzo pozytywnie do nas nastawieni. Kaliningrad to ośrodek wysokiej kultury, szczególnie muzycznej. Tamtejsi przedsiębiorcy są chętni do współpracy, jednak zamknięcie granicy (mały ruch graniczny został zawieszony w lipcu 2016 roku – red.) to poważnie utrudnia.
O wysokiej kulturze muzycznej Kaliningradu mówi również prof. Krzysztof Szatrawski, kulturoznawca z UWM. — W mieście są dwie orkiestry — opowiada. — I to w Kaliningradzie wystąpili Wiener Philharmoniker. Założycielem tej jednej z najlepszych orkiestr na świecie i jej pierwszym dyrygentem był Otto Nicolai, urodzony w 1810 roku właśnie w Koenigsbergu. Byłem na kilku konferencjach naukowych na Uniwersytecie im. Emanuela Kanta. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się mój wykład o historii muzyki w Koenigsbergu. Rosjanom brakuje na ten temat źródeł.
Prof. Szatrawski, tłumacz poezji rosyjskiej, podkreśla również bujność życia literackiego w mieście nad Pregołą.
Zdaniem Tadeusza Baryły, historyka z OBN i znawcy tematyki rosyjskiej, a kaliningradzkiej w szczególności, właśnie poprzez kulturę najłatwiej Polakom i Rosjanom w tych trudnych czasach się porozumieć. — Tymczasem próbujemy dzisiejsze rany leczyć historią, a to porozumienia nie ułatwia — tłumaczy. — Nie ułatwia go również to, że należymy do dwóch inaczej się integrujących obszarów — my do Unii, Rosjanie do odbudowującego się mocarstwa.
Ale nie tylko muzyka i poezja nas łączą. W tym roku w połowie czerwca po raz siedemnasty odbędzie się polsko-rosyjski spływ kajakowy Łyną do Prawdinska. A w przyszłym roku w Olsztynie odbędzie się Forum Państw Południowego Bałtyku.
O polsko-rosyjskich relacjach będzie można podyskutować w poniedziałek podczas spotkania na UWM. Rozpocznie się o godz. 12 na Wydziale Humanistycznym w auli 31.
O polsko-rosyjskich relacjach będzie można podyskutować w poniedziałek podczas spotkania na UWM. Rozpocznie się o godz. 12 na Wydziale Humanistycznym w auli 31.
— Gościem spotkania będzie Sergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce — powiedziała nam prof. Joanna Orzechowska, dyrektor Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej UWM. — Ambasador wygłosi wykład pod hasłem „Trudne relacje polsko-rosyjskie i jak się w tej sytuacji odnaleźć”. Stronę polską będzie reprezentował Tadeusz Baryła. Na spotkanie zaprosiliśmy też studentów.
Ewa Mazgal
Ewa Mazgal
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
naukowiec #2195414 | 83.9.*.* 5 mar 2017 13:29
Miałem dwa kontrakty w Kaliningradzie. Do dzisiaj zapamiętałem sympatycznych, życzliwych i gościnnych ludzi oraz... śliczne dziewczyny. Pozdrawiam...
Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! odpowiedz na ten komentarz
Rafał. #2195049 | 83.24.*.* 4 mar 2017 19:41
Niech przestaną propagować symbole zakazane w naszym kraju!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! odpowiedz na ten komentarz
xyv #2194331 | 83.6.*.* 3 mar 2017 18:06
Jak to? 15 lat umowy południowej części Prus Wschodnich z północną??
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! odpowiedz na ten komentarz