Piknik z Kopernikiem – wiosna zaczyna się w Olsztynie

2017-03-16 20:12:03 (ost. akt: 2017-03-16 20:51:16)
W plenerze 19 marca 2017
Piknik z Kopernikiem – wiosna zaczyna się w Olsztynie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W niedzielę (19 marca), w przeddzień równonocy wiosennej zapraszamy na Stare Miasto w Olsztynie, aby wspólnie świętować rozpoczęcie wiosny.

Zobacz także: Nurkowie powitają wiosnę w Olsztynie Nurkowie powitają wiosnę w Olsztynie Zapraszamy na tradycyjny „Skorpenowy Spływ Łyną”. W sobotę 18 marca nurkowie powitają wiosnę w Olsztynie spływając z nurtem rzeki. To zarazem inauguracja...
W tym roku samorząd Olsztyna uroczyście obchodzi jubileusz 500-lecia powstania słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. To dziś najcenniejszy eksponat Muzeum Warmii i Mazur mieszczącego się w olsztyńskim zamku.

- Jak wiadomo, tablica służyła Mikołajowi Kopernikowi do wyznaczania momentu równonocy wiosennej – przypomina Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. - Dlatego myślą przewodnią pikniku naukowego będzie hasło „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”.

Zaplanowane wydarzenia odbędą się na Starym Mieście. W organizację imprezy oprócz olsztyńskiego planetarium zaangażowały się również: Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Multicentrum, Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenie „Starówka Razem”. Wstęp wolny!

Przy okazji pikniku staromiejskie restauracje wyjdą ze stolikami, grillami, przekąskami oraz napojami na zewnątrz (początek – godz. 13.00). W planach jest również tradycyjne topienie marzanny.

Program Olsztyńskiego Planetarium

Projekcje w przenośnym planetarium:
13.00 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci
13.40 – Dwa szkiełka
14.20 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci
15.00 – Dwa szkiełka
15.30 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

Jak rozpoznać meteoryty? Dlaczego są cenne? – na te i wiele innych pytań dotyczących meteorytów odpowiedzą pracownicy planetarium.

Program MBP (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)

- Zabawa głosem oraz muzyką

- Nagrywanie głosu w programie Audacity i nakładanie efektów dźwiękowych.
Tworzenie utworów muzycznych z wykorzystaniem bazy dźwięków w programie Magix Music Maker 2016.

- Sztuka iluzoryczna

Sztuka iluzoryczna ma swoje korzenie w malarstwie antycznym, kiedy przy pomocy farb i płaskich powierzchni tworzono złudzenie głębi i optycznie powiększano przestrzeń. Miało to swoje praktyczne zastosowanie, ale często była to po prostu zabawa formą, której efekt miał zadziwiać, bawić a nawet szokować. Uczestnicy warsztatów poznają historię tej dziedziny malarstwa, największe dzieła i najsłynniejszych autorów (łącznie z malarzami współczesnymi, którzy zamienili farby olejne na spraye).

- Solarne zabawy- wykorzystanie energii słonecznej
Przedstawimy, w jaki sposób energia słoneczna zrewolucjonizowała naukę i przemysł. Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków K’nex konstrukcje solarne a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego.

- Osobliwości i żywioły wokół nas

Płomień świecy, nic bardziej prozaicznego i banalnego, przyciąga poetów, mistrzów kuchni i badaczy przyrody. Jak bardzo może rozgrzać termoparę, czujnik wysokich temperatur. Doświadczenie da nam klarowną odpowiedź, że nie polecamy badać go organoleptycznie.

Elektrokardiogram jednoznacznie kojarzy nam się z sercem i jego funkcjami. I nie chodzi wyłącznie o serce jako materię fizjologiczną. Przyjrzymy się pracy tego organu gdy nasze ciało odpoczywa lub wykazuje aktywność fizyczną w połączeniu z temperaturą ciała. Nie oddalimy się nadmiernie od fizjologii naszego organizmu i uwięzimy naszą dłoń w woreczku foliowym z sensorami temperatury i wilgotności. Niewidoczne gołym okiem, aktywne 24 godziny na dobę pory skóry ujawnią swoje funkcje.

Program WBP (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)

- Poszukiwanie śladów wiosny – zabawa edukacyjna
- Kwietne zakładki z wierszem – warsztat plastyczno-literacki
- Nauka klik – zabawy edukacyjne na tabletach
- Obudź myśli – zabawa edukacyjna
- Magiczne litery – zabawa edukacyjna z niewidzialnym atramentem

Program MWiM

- „O Koperniku zadań bez liku” - edukatorzy Muzeum Warmii i Mazur w formie warsztatów dla dzieci przybliżą życie i pracę Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie. Uczestnicy otrzymają książeczki z zagadkami do rozwiązania. Ponadto w niedzielę jest bezpłatny wstęp na krużganek zamku, gdzie można obejrzeć tablicę astronomiczną Kopernika (w godz. otwarcia muzeum: 10.00-18.00).

źródło: UM Olsztyn

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taka prawda #2205061 | 87.205.*.* 20 mar 2017 01:01

  Olsztyńskie głąby, Kopernik uciekł do olszyna przed Krzyżakami i pełnił tam administracyjne funkcje. Czyli zapyziały olsztyn nie ma nic wspólnego z Kopernikiem-astronomem!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Szwab #2204885 | 88.152.*.* 19 mar 2017 17:09

  Mozna bedzie z nim porozmawiac po polsku i poczytac jego orginaly co napisal po polsku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. UMO #2204660 | 83.9.*.* 19 mar 2017 11:08

  W niedzielę (19 marca), w przeddzień równonocy wiosennej zapraszamy na Stare Miasto w Olsztynie, aby wspólnie świętować rozpoczęcie wiosny. Przy okazji pikniku staromiejskie restauracje wyjdą ze stolikami, grillami, przekąskami oraz napojami na zewnątrz (początek – godz. 13.00). W planach jest również tradycyjne topienie marzanny. Przeczytaj cały tekst: Piknik z Kopernikiem – wiosna zaczyna się w Olsztynie - Orientacja http://orientacja.pl/425230,Piknik-z-Kop ernikiem-wiosna-zaczyna-sie-w-Olsztynie. html#ixzz4blUNMDx1

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. meks #2204654 | 95.160.*.* 19 mar 2017 10:47

  Zaczynamy moc atrakcji wiosenno-letnich:pikniki z kopernikiem, spotkania z poezją spiewaną itd.....o ludzie co to za tragiczne miasto.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszk. #2203192 | 83.9.*.* 16 mar 2017 22:15

  MOK wszystko "olał". Żeby nie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna to byłoby zero! Czemu MOK nic nie robi. Toż to oni odpowiadają za takie imprezy i im dajemy na to pieniądze!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. x #2203172 | 31.0.*.* 16 mar 2017 21:20

   no coś się dzieje

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz