Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na kolejny Koncert symfoniczny, który odbędzie się 24 marca (w piątek) 2017r., o godz. 19. 00. Filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Jesus Medina (Meksyk), a solistką koncertu będzie skrzypaczka Monika Dondalska.
Jesus Medina jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów w Meksyku. Obecnie jest dyrektorem artystycznym UANL Symphony Orchestra in Monterrey, Mexico, oraz założycielem i dyrektorem The Milenium Sinfonietta. Artysta dyrygował orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Europie.
W piątkowy wieczór usłyszymy I Koncert skrzypcowy op.8 Joachima Kaczkowskiego. Muzyka popularnego w XIX w. kompozytora, skrzypka i pedagoga, urodzonego w Warszawie rówieśnika Fryderyka Chopina zostanie nam przypomniana po ponad 150 latach. Stanie się to za sprawą Moniki Dondalskiej - solistki i koncertmistrzyni Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która twórczość Joachima Kaczkowskiego uczyniła jednym z przedmiotów swoich artystycznych poszukiwań. Artystka w 2010 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych.
W koncercie ponadto usłyszymy uwerturę do opery Łaskawość Tytusa; KV 621 Wolfganga Amadeusa Mozarta. To jedna z ostatnich kompozycji przedwcześnie zmarłego Mozarta, napisana w dwóch aktach do libretta Caterina Mazzoli (według Pietra Metastasia) jest jedną z rzadziej wykonywanych oper kompozytora. Prapremiera Łaskawość Tytusa odbyła się 6 września 1791 r. w Teatrze Narodowym w Pradze.
Koncert dopełni I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Trzeci z wielkich „Panów B” po Bachu i Beethovenie uchodził Brahms za kontynuatora najlepszych tradycji niemieckiej symfoniki. Gorący zwolennik muzyki absolutnej, antagonista Wagnera mawiał o sobie, że urodził się zbyt późno. W ten sposób dawał wyraz swojemu niezadowoleniu z powodu romantycznego programizmu, jaki wdzierał się do serc berlińskiej i wiedeńskiej publiczności. Między innymi z tych powodów jego I symfonia nazywana jest X symfonią Beethovena. Podobnie jak jego muzyczny mentor Brahms jawi się w niej jako piewca klasycznej formy. Zwarta, przejrzysta budowa nie przeszkadzała jednak kompozytorowi w ukazywaniu pokładów wspaniałej ekspresji, wielkiego dramatyzmu i siły wyrazu jaka cechować będzie również jego kolejne dzieła symfoniczne.
Bilety w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Oddam #2208588 | 89.228.*.* 24 mar 2017 16:42
Oddam podwójne zaproszenie w cenie biletów normalnych, pierwszy rząd anandprakash1605@gmail.com
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz
Adam #2207156 | 88.156.*.* 22 mar 2017 22:44
Pani Dondalska promuje mało znane przepiękne utwory polskich kompozytorów-chwala jej za to.W tej filharmonii to jeden z niewielu jasnych punktów.Jeszcze tak słabego cyklu recitali fortepianowych jeszcze nie było-same kompletne muzyczne zera,a dziecko Biesjonow,ktory przeszedł z Petersburga do Moskwy wolał wystąpić w konkursie w Astanie niż w Olsztynie.Czemu się nie dziwię,mam nadzieje,że kadencja panów Sułkowski-Sternicki skończy się jak najszybciej.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
Zenon #2206445 | 88.156.*.* 22 mar 2017 09:22
o jezus medina!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz