Uwertura, Koncert fortepianowy i Symfonia Ludwiga van Beethovena

2017-03-27 08:42:47 (ost. akt: 2017-03-27 09:04:28)
Muzyka Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 31 marca 2017 19:00
(każdy piątek)
Uwertura, Koncert fortepianowy i Symfonia Ludwiga van Beethovena

31 marca 2017, w piątek, o godz. 19.00 pianista Martin Kasik oraz filharmonicy warmińsko-mazurscy pod batutą Piotra Sułkowskiego serdecznie zapraszają na wieczór z muzyką Ludwiga van Beethovena.

Koncert rozpocznie uwertura Koncertowa Egmont op.84. zainspirowana dramatem Goethego, którą Beethoven napisał w latach 1809 – 1810. O ile dyrygenci rzadko sięgają po całą kompozycję, o tyle uwertura jest stałym „bywalcem” sal koncertowych świata, elektryzując publiczność już od pierwszych taktów.
Drugą kompozycję – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 z towarzyszeniem orkiestry zaprezentuje czeski pianista Martin Kasik. Artystę zalicza się do grona czołowych czeskich pianistów współczesnych. Jest laureatem konkursów, otrzymał wiele prestiżowych nagród. m.in.: w 1998 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Praska Wiosna”, a w 2000 r. otrzymał nagrodę „Davidoff Prix”. Występował w słynnych salach koncertowych, takich jak: Berlin Philharmonic Hall, Wigmore Hall, Tonhalle w Zurychu, Gewandhaus w Lipsku, Concertgebouw w Amsterdamie, Rotterdam's De Doelen, Finlandia Hall w Helsinkach, Auditorio de Barcelona, Carnegie Hall na Weill Recital Hall, Alice Tully Hall i Avery Fisher Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Suntory Hall, Tokyo's Victoria, w Sali koncertowej w Singapurze i innych.
Jako solista koncertował m. in. z orkiestrami Chicago Symphony, Minneapolis Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdam Philharmonic Orchestra, czy Helsinki Philharmonic Orchestra. Jako solista regularnie współpracuje z Filharmonią Czeską i Praską Orkiestrą Symfoniczną, z którymi odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jego dyskografia obejmuje 10 płyt.

Krytyka o grze Martina Kasika:

„Repertoire” (styczeń 2000) - Niezwykły! (…)Jego interpretacja II Sonaty Rachmaninowa była jak wybuch gorącej lawy. Jego Kreisleriana jest na tym samym poziomie, co wykonania Horowitza i Argerich....

„The New York Times” (14 lutego 2000) - Maestro Kasik gra z nienaganną techniką, płynnością, głębokim poczuciem koloru i inteligencji.

Piątkowy koncert w wykonaniu filharmoników po dyrekcją Piotra Sułkowskiego zakończy V Symfonia c-moll op. 67 Beethovena. Dzieło, którego pierwsze szkice sięgają 1800 roku kompozytor ukończył dopiero latem 1808 roku. Po raz pierwszy wykonano V Symfonię w grudniu tego samego roku we Wiedniu, gdzie od razu zdobyła ona sobie duże uznanie, by po latach stać się jednym z najsłynniejszych arcydzieł muzycznych.

Zapraszamy na spotkanie z muzyką wielkiego Ludwiga van Beethovena, którego genialne dzieła od ponad dwóch stuleci zachwycają publiczność sal koncertowych świata.

Bilety w cenie 40zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę internetową http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Więcej o programie koncertu na stronie Filharmonii: http://filharmonia.olsztyn.pl/koncerty/programy-miesieczne/

31 marca 2017r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii W-M

Koncert symfoniczny

Piotr Sułkowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie: Ludwig van Beethoven:

Uwertura Koncertowa Egmont op.84

I Koncert fortepianowy C-dur op. 15
Allegro con brio,
Largo,
Rondo. Allegro scherzando

V Symfonia c-moll op. 67
Allegro con brio
Andante con moto
Scherzo. Allegro
Finale. Allegro

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB