Kolejny Koncert Papieski przed nami

2017-03-30 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-30 19:20:53)
Film 2 kwietnia 2017
Kolejny Koncert Papieski przed nami

Kwiecień to miesiąc, w którym szczególnie wspominamy Jana Pawła II. 2 kwietnia Jego śmierć, a 27 kwietnia kanonizację. Doskonałą okazją do wspomnień będzie Koncert Papieski w niedzielę w olsztyńskiej katedrze.

Była dokładnie 21.37, gdy 2 kwietnia 2005 roku w całej Polsce rozległ się dźwięk dzwonów. Oznajmiały niezwykle smutną wiadomość — śmierć Jana Pawła II. Ale kwiecień to również inne wydarzenie związane z naszym Ojcem Świętym. 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Tego dnia Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie i Wydawca Olsztyn zorganizowały I Koncert Papieski. W tym roku zapraszamy na IV Koncert Papieski, który połączy obie rocznice. W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia 2017 o godz. 20 2 olsztyńskiej Bazylice Katedralnej św. Jakuba wysłuchamy niezwykłego utworu. „Requiem d-moll KV 626” Mozarta wykonają Ingrida Gápová, sopran; Ewa Marciniec, mezzosopran; Tadeusz Szlenkier, tenor i Jarosław Bręk, bas. Solistom towarzyszyć będzie Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Messa da Requiem spośród wszystkich dzieł Mozarta zajmuje miejsce szczególne. Wiele napisano o tym, że kompozytor tworząc je był ogarnięty przeczuciami, iż pisze tę mszę jakby na własny pogrzeb. Dzieło nie zostało dokończone przez mistrza, ale jest najpoważniejsze, najbardziej przejmujące ze wszystkich jego kompozycji. Po raz pierwszy fragmenty „Requiem” wykonano 10 grudnia 1791 roku podczas mszy żałobnej za duszę Mozarta w wiedeńskim parafialnym kościele dworskim św. Michała. Całe Requiem (w postaci jaką znamy dziś) zaprezentowano pierwszy raz 2 stycznia 1793 roku , w wiedeńskiej Jahn-Sall na specjalnym koncercie zorganizowanym na rzecz żony i dzieci kompozytora.

— Spoza Messa da Requiem wyłania się nam obraz człowieka pełnego najgłębszych przemyśleń nad sprawami wieczności, sensu ludzkiego życia i istoty śmierci, obraz artysty, który stojąc na progu wieczności odnajduje ukojenie w Bogu i jego niezmierzonym miłosierdziu. Może właśnie z tych powodów, pisane na łożu śmierci, w pełnej świadomości kończącego się życia, to jedyne „autobiograficzne” arcydzieło Mozarta przemawia do nas tak wymownie… — w zaproszeniu na koncert piszą olsztyńscy filharmonicy, a my przychylamy się do ich słów i również polecamy uwadze niedzielny koncert.

Koncert Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej „Requiem d-moll KV 626” Mozarta odbędzie się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie 2 kwietnia o godz. 20. Wstęp wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB