Ech, muzyka, muzyka…Noc Muzeów w Olsztynku

2017-05-17 13:40:21 (ost. akt: 2017-05-17 13:42:42)
Inne Olsztynek 20 maja 2017
Ech, muzyka, muzyka…Noc Muzeów w Olsztynku

Autor zdjęcia: Arch. Muzeum

Zwiedzanie wystawy, warsztaty muzyczne oraz koncerty. Muzeum w Olsztynku już po raz szósty zaprasza na Europejską Noc Muzeów, której tematem przewodnim w tym roku będzie muzyka. Impreza odbędzie się 20 maja w Salonie Wystawowym w Olsztynku (ul. Zamkowa 1). Wszystko w otoczeniu niezwykłych instrumentów.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:30. Na początek będzie można zwiedzić aktualną wystawę „Osobliwość ludowego instrumentarium muzycznego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”. Na wystawie będzie można zobaczyć instrumenty zbudowane w wiejskich warsztatach jak i dużych znanych fabrykach z XIX i XX w.  Prezentowane są m.in. skrzypce ludowe, mandoliny, cytry, piszczałki, szałamaje, szafa grająca, czy skrzypce diabelskie i wiele innych.

Kolejnym punktem programu będzie koncert Ani Brody pt. „Ciemna nocka”, który rozpocznie się o godz. 20:00. Następnie artystka poprowadzi warsztaty „Opowieść z wiatru i wody” na bazie muzyki tradycyjnej oraz lokalnych legend i baśni. To zabawa w krainie sztuki przy udziale dawnych instrumentów, podczas której będzie można nauczyć się chociażby oryginalnych piosenek związanych z tematem bajki. Warsztatom będą towarzyszyć dawne gry i zabawy dla dzieci.

Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Magdaleny Piotrowskiej oraz Macieja Lubienieckiego. To ciekawy duet, w którym zostaną wykorzystane takie instrumenty jak harfa i bęben celtycki-bordhan. Na repertuar złożą się przede wszystkim tradycyjne utwory kultury słowiańskiej i celtyckiej oraz współczesne kompozycje popularyzatorów folkloru, szczególnie folku irlandzkiego. Ponadto będzie możliwość skosztowania wyrobów i smakołyków z Pijalni ziół, która działa od 2016 roku w olsztyneckim skansenie.

Warto wspomnieć, że tego wieczoru będzie można również odwiedzić Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz historii Olsztynka, które mieści się w olsztyneckim Ratuszu.

mat. prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB