Niezwykła Noc Kupały nad Jeziorem Skolickim

2017-06-23 13:54:15 (ost. akt: 2017-06-23 13:56:05)
W plenerze Świątki 23 czerwca 2017 - 25 czerwca 2017
Niezwykła Noc Kupały nad Jeziorem Skolickim

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Katarzyna Banasiak

Mieszkańcy wsi Skolity (gm. Świątki) dobrze wiedzą, jak uprzyjemnić najkrótszą noc w roku. Postanowili zorganizować obchody Skolickiej Nocy Kupały.

Pyszne jedzenie, muzyczne występy, ogniska i wianki — program Skolickiej Nocy Kupały zapowiada się niezwykle ciekawie. A to wszystko za sprawą mieszkańców, którzy postanowili w ten sposób wypromować swoją wieś.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w zabawie? — Panie muszą zabrać ze sobą wianek, a panowie lampion. A to dlatego, żeby przybliżyć gościom tradycje i historię Nocy Kupały — tłumaczy Katarzyna Jaroszewicz, jedna z organizatorek imprezy.

Obchody Skolickiej Nocy Kupały rozpoczną się już dziś (23 czerwca) nad Jeziorem Skolickim. Impreza potrwa do 25 czerwca. — Najwięcej atrakcji czeka nas w sobotę 24 czerwca — mówi Katarzyna Jaroszewicz. — Wtedy zapłoną ogniska, w tym jedno duże, trzymetrowe oraz ognisko na wodzie. To będzie wielkie widowisko!

Wydarzenie wspiera Gmina Świątki na czele z wójtem Sławomirem Kowalczykiem, który prywatnie jako mieszkaniec wsi Skolity również włączył się w przygotowania festiwalu. Gminna Biblioteka Publiczną w Świątkach również będzie tam widoczna. Ta ostatnia instytucja przygotuje między innymi strefę czytania książek dla dzieci. Z kolei lokalne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wesprą bezpieczeństwo przeciwpożarowe uczestników tej wyjątkowej nocy.

A będzie się działo! — Przed nami warsztaty bębniarskie i tańce z ogniem — zdradza Katarzyna Jaroszewicz. — A do tańca zagrają DJ-e. Możemy też liczyć na występy Marii i Marcina Rumińskich. Będzie tez okazja, żeby posłuchać warmińskich pieśni w nowej aranżacji, ale zaśpiewanych gwarą.
Mieszkańcy wsi Skolity i goście zintegrują się przy wspólnym puszczaniu wianków. Na gości będzie czekały miejscowe przysmaki. Mieszkańcy wsi wystawią również wyroby rękodzielnicze.
W imprezie mogą wziąć udział całe rodziny. Można będzie skorzystać z pola namiotowego i bawić się na plaży cale trzy dni! Będą wyznaczone miejsca parkingowe.

Dzięki lokalnemu stowarzyszeniu „Ogniwo w Skolitach” na najmłodszych czekać będzie strefa dla dzieci. Dorosłych ucieszy strefa z rękodziełem i performance.
Na stronie facebookowej organizatorzy zapowiadają: — O godz. 22 lampiony i wianki popłyną wraz z ogniskiem. Całą noc będziemy prosić matkę naturę o pomyślność, płodność, miłość i szczęście... Nie zapomnijcie zabrać ze sobą wianków i lampionów, żeby je z nami puścić na wodę. Piękne nasze jezioro będzie widać z nieba!
at

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB