Walkiria - Mazurski weekend pod hasłem Bitwa pod Monte Cassino

2017-07-11 22:51:38 (ost. akt: 2017-07-11 22:57:02)
W plenerze 21 lipca 2017 - 23 lipca 2017
Walkiria - Mazurski weekend pod hasłem Bitwa pod Monte Cassino

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Tegoroczna edycja tego niezwykłego teatru historycznego łączącego muzykę, film, rekonstrukcje historyczne, widowiskową Wielką Bitwę Czołgów i dyskusje o historii z udziałem specjalistów z różnych dziedzin odbędzie się w Kętrzynie w terminie 21-23 lipca.

Co roku motywem przewodnim Walkirii są inne wydarzenia historyczne. W ubiegłym rekonstrukcje i wydarzenia osnute były wokół tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi, zaś w tym roku motywem przewodnim jest bitwa pod Monte Cassino 1944. Z tej okazji w Kętrzynie, gdzie odbywać się będą rekonstrukcje i defilada historyczna, zasadzonych zostanie tysiąc czerwonych maków, upamiętniających zmagania żołnierzy w bitwie.

Na wydarzenie Mazurskiego Weekendu Historycznego złożą się cztery duże, niezależne imprezy:Koncert Muzyki Walczącej Offensive of Rock – otworzy Mazurski Weekend Historyczny w piątek 21 lipca. Wydarzenie będzie miało miejsce w Kętrzyńskim Amfiteatrze, a zagrają m.in. zespoły: Centrala 57, Cochis, Kabanos oraz Luxtorpeda.

Festiwal Filmów Historycznych I Wojennych „Walkirie Filmowe” – w czasie festiwalu zaprezentowane zostaną pełnometrażowe filmy fabularne w sekcjach: Kino Wojenne i Filmowy Portret Epoki. Publiczności obejrzy m.in. takie produkcje jak: „Wyklęty”, „Beksińscy. Album wideofoniczny”, „Kret”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Zaćma”, „Szczęście świata” i wiele innych. Po projekcjach zaplanowano pokazy z udziałem czołowych polskich twórców filmowych. Swój udział zapowiedzieli m.in.: Marcin Borchardt, reżyser filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”, Rafael Lewandowski – twórca „Kreta”, Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć do „Zaćmy”, Mikołaj Pokromski – producent „Marii Skłodowskiej-Curie”, Tomasz Bartczak – scenograf „Szczęścia świata” i Barbara Sikorska-Boufall – autorka kostiumów do tego filmu, Michał Sobociński – autor zdjęć do filmu Maria Skłodowska-Curie i wielu innych. Uzupełnieniem sekcji fabularnej będą pokazy filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w kętrzyńskim kinie na Zamku.

Gala Piosenki i Muzyki Filmowej – w sobotę 22 lipca o godz. 19 będzie zwieńczeniem Festiwalu Filmowego i zostanie połączona z ceremonią wręczenia nagród dla twórców filmów historycznych, na które głosowała społeczność Walkirian. W części artystycznej usłyszymy popularne szlagiery filmowe: od „Dumki na dwa serca” poprzez motywy przewodnie z filmów „Czarne chmury”, „Vabank”, „Janosik” i wiele innych w wykonaniu popularnych aktorów. Na estradzie na żywo zaśpiewają m.in. Olga Bończyk, Olga Borys, Andrzej Grabowski, Mikołaj Krawczyk, Laura Łącz i inni.

Widowiskowa Bitwa Czołgów, pokazy walk z udziałem rekonstruktorów, zaangażowanych przy filmach historycznych odbędzie się w Parczu k. Kętrzyna w niedzielę 23 lipca. Widzowie zobaczą pierwszą w Polsce inscenizację walk Polaków o klasztor Monte Cassino w 1944 r. Specjalna scenografia, fortyfikacje obronne, Bitwa Czołgów oraz efekty pirotechniczne to tylko niektóre z atrakcji tego widowiska i całego Pikniku Militarnego.

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że do Parcza obok byłej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży (10 km od Kętrzyna) przyjeżdżają tysiące turystów pragnących zobaczyć to wyjątkowe widowisko. Wszystkich miłośników historii, filmu, militariów zapraszamy do Kętrzyna wyjątkowe widowisko. Wszystkich miłośników historii, filmu, militariów zapraszamy do Kętrzyna. Czekamy na Państwa od 21 do 23 lipca!

mat. prasowe
Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych Walkiria

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gorszy Sort #2295055 | 89.228.*.* 25 lip 2017 18:24

  A, ceny jakie "przystępne" , że uchowaj panie: 35zł za wstęp dla każdeo bez żadnych ulg dla emerytów, osób uczących się, ani dla kilkuletnich dzieci. Powaliło tych ludzi tam i wnioskuję do przyszłych widzów o omijanie tego przybytku i nie polecanie go znajomym niech sami siebie oglądają, i siebie podziwiają. Przed wizytą w tym przybytku "uchowaj nas Panie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. qwe #2288028 | 83.3.*.* 17 lip 2017 09:27

  Tylko oby w końcu zapewniono odpowiednią liczbę parkingów- bezpieczne dojście do miejsc inscenizacji i oczywiście duzo miejsca dla widowni a nie zawsze ścisk itp

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ortelsburger #2284851 | 89.228.*.* 12 lip 2017 15:41

  A, ile za wstęp. Bo jak wiadomo tam słono doją i nie ma ulg dla emerytów, których chyba uważają za "gorszy sort".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. GieTek #2284508 | 94.254.*.* 12 lip 2017 09:15

  Czekam na Studzianki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wot #2284325 | 83.9.*.* 11 lip 2017 23:10

  Czy my nie za często "bawimy się w wojnę"? Tak bardzo chcemy się z nią oswoić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz