17 września dożynki wojewódzkie w Olsztynku

2017-09-14 10:00:33 (ost. akt: 2017-09-14 09:22:32)
Inne 17 września 2017
W niedzielę, 17 września o godz. 11.30 rozpoczną się największe uroczystości dożynkowe w województwie warmińsko-mazurskim

W niedzielę, 17 września o godz. 11.30 rozpoczną się największe uroczystości dożynkowe w województwie warmińsko-mazurskim

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Skansen w Olsztynku znów zapełnią dźwięki ludowych kapel i w powietrzu zapachnie świeżymi plonami. W niedzielę, 17 września o godz. 11.30 rozpoczną się największe uroczystości dożynkowe w województwie warmińsko-mazurskim. Wieczorem czeka nas koncert zespołu Boys.

— Organizatorzy doceniają wyjątkowość i atmosferę tego miejsca, w którego scenerii wojewódzkie obchody święta plonów odbędą się po raz kolejny — podkreśla Ewa Wrochna dyrektor Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. — Najważniejszym akcentem obchodów jest oczywiście obrzęd dożynkowy, który prowadzą tradycyjnie zespoły ludowe z naszego regionu. W tym roku za jego oprawę odpowiada Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”.

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie rozpocznie przemarsz korowodu pod amfiteatr, gdzie o godz. 12 odbędzie się msza święta. Podczas święta plonów zaplanowano wręczanie odznaczeń honorowych za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”. To będzie podziękowanie za ciężką pracę rolników.
— Wśród tradycyjnych wartości, jakie kultywują, jest przywiązanie i wielkie umiłowanie ziemi — mówił w czasie ubiegłorocznych wydarzeń Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Konkursowe wieńce ozdobią uroczystość


Nie zbraknie barwnych akcentów, czyli konkursu wieńców dożynkowych. Co roku w konkursie można podziwiać ich kilkadziesiąt. Ideą konkursu na najładniejszy wieniec jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz prezentacja dziedzictwa kulturowego wsi.


— To po pierwsze ładne miejsce, ale po drugie również tutaj zawiera się cała historia naszej wsi. Tutaj, w skansenie w Olsztynku, możemy zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniało się nasze rolnictwo. — ocenia Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. — Z tego też powodu także i w tym roku będzie miejscem wojewódzkich obchodów święta plonów. Na szczęście ten rok był łaskawy dla naszych rolników, więc mamy powody do pewnego optymizmu. A dożynki są okazją, by podziękować im za ciężką pracę. I to, że w naszym regionie mamy dużo aktywnych rolników, którzy działają nie tylko w Izbach Rolniczych, ale również w m.in. lokalnych grupach.

Żywność regionalna, rękodzieło i koncert


A podkreślmy, że po tradycyjnych punktach programu, na gości czeka wiele innych atrakcji. Wśród nich będą to stoiska z regionalną żywnością i rękodziełem. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 120 wystawców. Będą też warsztaty dla najmłodszych, które przekażą im wiedzę na temat hodowanych w skansenie zwierząt. Czekają również pokazy rękodzieła i dawnych zajęć wiejskich. Wieczór zakończy koncert zespołu Boys.

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 17 września — Muzeum Budownictwa Ludowego — Skansen w Olsztynku

Program:
— godz. 11.30 — przemarsz korowodu dożynkowego od chaty Burdajny pod scenę w amfiteatrze
— godz. 12 — msza święta
— godz. 13 — obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”; wystąpienia i wręczenie odznaczeń honorowych oraz odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”; rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
— godz. 16 — koncert zespołu Boys

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz
k.jankow@naszolsztyniak.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (324) wrzesień 2017


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB