Tomasz Białkowski i jego „ Małe historie rodzinne” w Planecie 11

2017-09-14 13:10:27 (ost. akt: 2017-09-14 13:38:46)
Spotkania Olsztyn, Planeta 11, ul. Piłsudskiego 38 22 września 2017 17:30
(każdy piątek)
Tomasz Białkowski i jego „ Małe historie rodzinne” w Planecie 11

Autor zdjęcia: Mat. organizatora/MBP w Olsztynie

Najnowsza książka Tomasza Białkowskiego miała swoją premierę 13 września. Z tej okazji autor spotka się z czytelnikami w Planecie 11 już 22 września o godz. 17.30.

Wydawnictwo Muza opublikowało właśnie „Małe historie rodzinne”, najnowszą prozę Tomasza Białkowskiego. Spotkanie z autorem odbędzie się 22 września o godz. 17.30 w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38). Spotkanie poprowadzi Magdalena Szydłowska, a fragmenty książki przeczyta Wiesława Szymańska.

Nota wydawnicza:
„Małe historie rodzinne” stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii.

Tomasz Białkowski jest bacznym obserwatorem i sprawnie rozpoznaje maski, jakie ludzie nakładają, wchodząc w relacje z innymi. Jego refleksje oscylują wokół tematów uniwersalnych i funkcjonujących w literaturze od zawsze, jednak autor wypracował własny, oryginalny język, dzięki któremu w niepowtarzalny sposób potrafi oddać ciężar ludzkich dramatów, psychologiczne niuanse, głębię cierpienia i samotności. Jego bohaterowie to ludzie żyjący w opresyjnych układach, w rzeczywistości boleśnie i niepokojąco prawdziwej, w której rządzi chłód, obojętność, puste gesty i wrogość i gdzie często jedynym ratunkiem jest zwyczajne pogodzenie się z sytuacją.

Ponury świat pięknie i przekonująco opisany, tak określił twórczość Tomasza Białkowskiego Leszek Bugajski, dodając, że proza Białkowskiego robi wrażenie tym większe, im silniej sobie uświadamiamy, że wszyscy jego bohaterowie poruszają się w dobrze nam znanych realiach.


O Autorze:
Autor dziesięciu powieści: "Dłużyzny" (2005), "Pogrzeby" (2006), "Mistrzostwo Świata" (2008), "Zmarzlina" (2008), "Teoria ruchów Vorbla" (2011), "Drzewo morwowe" (2012), "Kłamca" (2012), "Król Tyru" (2013), "Powróz" (2014), "Rausz" (2016) oraz zbioru opowiadań pt. "Leze" (2002) i sztuki "Drzewo" ("FA-art" 2003, nr 1-2). Prozę publikował w czołowych pismach literackich, a także kilku antologiach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Ministra Kultury (zespołowa), Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna oraz dwukrotnie Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn (przyznawaną przez czytelników - za "Zmarzlinę", przyznawaną przez Kapitułę Nagrody - za "Teorię ruchów Vorbla"). Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB