Koncert w 100 – lecie fatimskiego objawienia

2017-10-11 10:36:30 (ost. akt: 2017-10-11 10:49:23)
Muzyka Filharmonia Olsztyn 13 października 2017 19:00
Koncert w 100 – lecie fatimskiego objawienia

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

13 października 2017 roku, o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie zaprezentowana Symfonia Misterium – Fatima kompozycja Henryka Jana Botora. Utwór został zamówiony przez Stowarzyszenie Artystyczne Cantores Varmienses z okazji przypadającej w tym roku 100. Rocznicy Objawień w Fatimie i po raz pierwszy został wykonany w dniu 14 maja 2017 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie.

W pięcioczęściowym utworze na głos solowy, chór, orkiestrę wystąpią: Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran, Zosia Hiszpańska – sopran, Magdalena Kowalewska – recytacja, Chór Cantores Varmienses oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Benedykt Błoński.

Tak po krótce kompozytor Henryk Jan Botor scharakteryzował każdą z pięciu części swojej kompozycji Symfonia Misterium „Fatima”


Część I Introduction

Introdukcja oparta jest na motywach gregoriańskiego hymnu „Ave Maris Stella". Muzyka tej części podkreśla delikatność postaci Maryi, ale też uwydatnia Jej potęgę. Maryja jest dostojna i królewska. Jest też groźna dla szatana, który próbuje z Nią walczyć.

Część II Modlitwa Anioła

W II części wykorzystane są dwie modlitwy, których Anioł Stróż Portugalii nauczył dzieci: Łucję, Franciszka i Hiacyntę. Anioł polecił, aby dzieci często je odmawiały.

Część III Objawienia w Cova da Iria

W Objawieniach w Cova da Iria zawarte są fragmenty słów Maryi z różnych miesięcy, w których dokonywały się objawienia, pomiędzy majem a październikiem 1917 roku.

Część IV Wizja piekła

Piekło jest przeciwieństwem szczęścia, radości, miłości, światła.... Panuje tam ustawiczne cierpienie, ciemność i ustawiczne towarzystwo demonów i wyrzuty sumienia. A wszystkie te męki są niewyobrażalnie większe niż cierpienie jakiego możemy doświadczać na ziemi. I ono nie skończy się nigdy. Człowiek sam wybiera taki los, poprzez wybór grzechu. Bóg każdą duszę chce uratować przed potępieniem, dlatego posłał Maryję do Fatimy.


Część V Cud słońca - Ave Maria da Fatima

Część ta symbolizuje cud słońca jaki doświadczyli Łucja, Franciszek, Hiacynta oraz ludzie, którzy licznie przybyli na pola w Cova da Iria w dniu 13 października 1917 roku. Twierdzi się, że Cud ten był największym cudem po Zmartwychwstaniu Jezusa. Był piękny, cudowny w swoim kolorycie, ale też w pewnym momencie straszny i przerażający. Część piąta kończy się pasterskimi dzwoneczkami i melodią pasterskiej fujarki grającej "Ave Maria da Fatima"(nawiązanie do części I).


Henryk Jan Botor - Symfonia Misterium – Fatima
13 października 2017 roku, godz.19.00 sala koncertowa Filharmonii

Wykonawcy:
Benedykt Błoński – dyrygent
Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran
Zosia Hiszpańska – sopran
Magdalena Kowalewska – głos recytujący
Chór CANTORES VARMIENSES przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie ( pon.pt.10-18) oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB