Nie każda sprawa musi mieć swój finał w sądzie. Spróbuj mediacji!

2017-10-16 12:34:44 (ost. akt: 2017-10-16 12:43:32)
Inne Sąd Okręgowy w Olsztynie 16 października 2017 - 20 października 2017 09:00
Nie każda sprawa musi mieć swój finał w sądzie. Spróbuj mediacji!

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Na 19 października 2017 r. przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Przykładem ubiegłych lat w dniach 16-20 października 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie oraz w sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego, odbywa się tzw. Tydzień Mediacji.

Z tej okazji profesjonalni mediatorzy będą pełnili dyżury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie od poniedziałku do piątku (pon.: godz. 9-11 oraz 16.30-18; wt.: godz. 9-10.30; śr.: godz. 9-10; czw.: godz. 8-16; pt.: godz. 11-12 oraz 15-16). Punkt dyżuru mediatorów będzie usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.

Ale to nie koniec wydarzeń w ramach Tygodnia Mediacji. W dniu 18 października 2017 r. w sali nr 503, na piątym piętrze budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie odbędzie się całodniowa konferencja pt. „Mediacja w postępowaniu cywilnym, gospodarczym, rodzinnym i prawa pracy w praktyce”, w trakcie, której przewidziane są wystąpienia przedstawicieli radców prawnych i adwokatów  zajmujących się problematyką mediacji, ale także profesjonalnych mediatorów*.

Co daje mediacja?
Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje.

Mediacja potrzebuje popularyzacji
W ostatnich latach przybywa mediacji, które do mediatorów kierują sądy. Coraz częściej prowadzi się też mediacje pozasądowe. Mimo to mediacja w naszym kraju jest wciąż mało popularną metodą rozwiązywania sporu. Podobnie jest w Olsztynie i wielu innych miastach naszego regionu. Liczba spraw sądowych, które zakończyły się w wyniku postepowań mediacyjnych, w poszczególnych sądach okręgu olsztyńskiego jest liczona w dziesiątkach w skali roku, co stanowi zaledwie ułamek spraw rozpoznawanych przez te sądy. Dla przykładu, w 2016 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie skierowano do mediacji 75 spraw, a w sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego łącznie 184 sprawy. Natomiast od stycznia do sierpnia 2017 r. w sądzie okręgowym takich spraw było 27, a w sądach rejonowych naszego okręgu 141. Najwięcej spraw kieruje się do mediacji w wydziałach gospodarczych (101 spraw w 2016 r.; 57 spraw od stycznia do sierpnia 2017 r.) i wydziałach rodzinnych (104 sprawy w 2016 r.; 96 spraw od stycznia do sierpnia 2017 r.).

Dlatego Tydzień Mediacji to swego rodzaju kampania informacyjna, której celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego, taniego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o nagłośnienie wydarzenia, jakim będzie Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie oraz w sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB