Wieczór z serenadą

2017-10-16 12:39:34 (ost. akt: 2017-10-16 13:18:48)
Muzyka sala koncertowa Filharmonii 20 października 2017 19:00
(każdy piątek)
Wieczór z serenadą

‘Wieczór z serenadą” to koncert, który zostanie zaprezentowany w Filharmonii 20 października 2017 r. (piątek) o, godz. 19.00. Dyrygentem, który poprowadzi orkiestrę smyczkową Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz wystąpi z nią jako skrzypek będzie Jakub Haufa.

Ten znakomity artysta od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą występuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami jak m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Albrecht Mayer, Stefan Dohr, Gábor Boldoczki, Michael Nyman, Jarosław Śmietana.

W programie „Wieczoru z serenadą” zostaną wykonane kompozycje:

Krzysztofa Pendereckiego - Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową - kompozycja ta trwająca nieco ponad 4 minuty pokazuje nam awangardystę Pendereckiego przyodzianego w archaiczny muzyczny strój, w którym jak się okazuje, jest mu wyjątkowo do twarzy.

Felixa Mendelssohna-Bartholdy”ego – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową - prawykonanie młodzieńczego, pozostawionego w rękopisie koncertu Mendelssohna odbyło się dopiero w XX wieku. Dokonał go Sir Yehudi Menuhin 4 lutego 1952 roku w nowojorskiej Carnegie Hall.

Edwarda Williama Elgara – Serenada na smyczki e-moll op. 20 - to 3 częściowy utwór, cieszący się dużą popularnością wśród słuchaczy.

Koncert zakończy kompozycja Edvarda Griega –
Suita Z czasów Holberga op. 40 - dzieło zostało skomponowane specjalnie na uroczyście obchodzoną w całej Skandynawii 200-tną rocznicę urodzin Ludviga Holberga największego komediopisarza Północy, Norwega z pochodzenia, tworzącego na przełomie XVII i XVIII wieku.

Prawykonanie miało miejsce w Bergen (rodzinnym mieście Holberga) w dniu 12 marca 1885 roku zyskując kompozycji wielki aplauz i uznanie krytyków. Suita, początkowo napisana na fortepian, później zinstrumentowana na smyczki przez samego kompozytora, składa się z pięciu części:

Preludium Allegro vivace - oparte jest na trzytonowym motywie, nawiązując do kompozycji Haendla. Spośród wszystkich części, ta najbardziej utrzymana jest w stylu muzyki niemieckiego i angielskiego baroku.
Sarabanda Andante espressivo – to dostojna część, będąca daleką stylizacją tańca, od którego wzięła nazwę.
Gawot Allegretto - trio tego tańca ma wyraźnie nordycki charakter.
Aria andante religioso - nawiązuje do stylu Bacha, aria utrzymana jest w charakterze romantycznej pieśni.
Rigaudon Allegro con brio - jest pełnym lekkości starofrancuskim tańcem z Prowansji.


W dniu koncertu, o godzinie 18.00 w sali kameralnej Filharmonii red. Piotr Matwiejczuk ( Polskie Radio Program II) poprowadzi spotkanie, które będzie wprowadzeniem do koncertu. Serdecznie zapraszamy!
Bilety w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB