Kadry z życia za kratami

2017-10-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-24 16:31:52)
Inne 26 października 2017
Kadry z życia za kratami

Autor zdjęcia: mat. prasowe

To już V Edycja International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie”. Po raz kolejny czeka nas przegląd filmów o tematyce więziennej z całego świata. Gala finałowa konkursu odbędzie się 26 października o godz. 11 w filharmonii.

— Poprzednie i obecna edycja potwierdzają wielkie zainteresowanie festiwalem, zarówno twórców chcących skonfrontować swoje dzieła jak i widzów, pragnących choćby wirtualnie poznać więzienną rzeczywistość — mówi mjr Jarosław Witek, jeden z organizatorów festiwalu.

W dotychczasowych pięciu edycjach obejrzano 101 filmów. Były to produkcje m.in. z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Łotwy, Słowacji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Serbii. Do V edycji festiwalu, pod ocenę Jury, zgłoszono 21 filmów, z których 10 stworzyli profesjonalni twórcy. Na festiwal spływają również filmy, których autorami są wychowawcy i psychologowie znający zagadnienia penitencjarne oraz obrazy wyreżyserowane przez samych skazanych.

— Pojawienie tak dużej liczby filmów zgłoszonych przez zawodowych twórców, która utrzymuje się na stałym poziomie, świadczy o rozwoju naszego festiwalu, a filmy nadesłane w tym roku z Finlandii i Serbii potwierdzają jego międzynarodowy charakter — dodaje mjr Jarosław Witek.

Co roku podczas uroczystej gali przyznawane jest Grand Prix w kategorii produkcja profesjonalna i w kategorii produkcja amatorska, ponadto nagroda dla filmu za szczególne walory resocjalizacyjne oraz dla najlepszego filmu zagranicznego. W tym roku jury postanowiło również przyznać nagrody specjalne i wyróżnienia, co świadczy o coraz wyższym poziomie nadsyłanych produkcji. Laureaci otrzymują cenne nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim statuetki „Dobrego Łotra”.

W czasie festiwalu filmy są prezentowane na specjalnych pokazach, m.in. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, na ogólnopolskich konferencjach penitencjarnych realizowanych przez Centralny Zarząd Służby Więziennej czy w zakładach karnych okręgu olsztyńskiego.

Organizatorami V Edycji „Prison Movie” są: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie i Areszt Śledczy w Olsztynie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB